hivatal@jozsefvaros.hu

Rio 2016

Fényes magyar sikerekkel zárult a XXXI. nyári olimpia

2016. augusztus 22. hétfő

A Maracana Stadionban rendezett vasárnapi záróünnepségen kialudt a láng, ezzel véget ért a XXXI. nyári olimpia Rio de Janeiróban. Magyarország nyolc arannyal, három ezüsttel és négy bronzzal minden idők 12. legjobb olimpiai szereplését produkálta, amivel a 12. helyen végzett a riói éremtáblázaton. A magyar küldöttségből Hosszú Katinka három arannyal és egy ezüsttel, Kozák Danuta három aranyéremmel járult hozzá az éremterméshez.

Fantasztikusan kezdődött az olimpia magyar szemszögből: az olimpiák történetében először fordult elő, hogy Magyarország az első versenynapon két aranyérmet nyert: a párbajtőröző Szász Emese szerezte az első aranyérmet.

Néhány órával később Hosszú Katinka 400 méteres vegyesúszásban diadalmaskodott - világcsúccsal. Az „Iron Lady” a folytatásban 100 méter háton és 200 méter vegyesen is a legjobbnak bizonyult, 200 méter háton pedig ezüstöt nyert.

Éremeső az uszodában

Az uszodában további érmeknek is örülhettünk: Cseh László 100 méter pillangón második lett, hármas holtversenyben két másik úszólegendával, az amerikai Michael Phelpsszel és a dél-afrikai Chad Le Closszal.

Kapás Boglárka bronzérmet nyert 800 méteres gyorsúszásban: a szám 23 éves magyar Európa-bajnoka az egy nappal korábban úszott országos csúcsából több mint három másodpercet faragva csapott célba.

Kenderesi Tamás szintén egy harmadik hellyel robbant be a nemzetközi úszóvilágba: a 19 éves tehetség 200 méter pillangón állhatott fel a dobogóra.

Aranyak, ezüst és bronz a vívóknál

Az úszók mellett vívóink is kitűnően teljesítettek: Szász Emese aranyérme mellett a kardozó Szilágyi Áron megvédte londoni címét. Szilágyi mindössze az ötödik vívó, aki két egymást követő olimpián is aranyat nyert ebben a fegyvernemben A kardozó emellett megszakított egy döbbenetes sorozatot: a magyar zászlóvivők átkát. Noha fantasztikus sportemberek sora vitte a magyar zászlót az ötkarikás megnyitókon, eddig csak 1948-ban fordult elő olyan, hogy a magyar zászlóvivő – akkor a kalapácsvető Németh Imre volt az – győzött is az olimpián.

A két arany mellett egy-egy ezüstöt és bronzot is szereztek vívóink Rióban. A józsefvárosi kötődésű, évtizedekig a kerületben élt párbajtőröző, Imre Géza egyéniben, drámai végjáték után második lett, míg a férfi csapat – Imre mellett Boczkó Gábor, Rédli András és Somfai Péter – bronzérmet nyert.

Siker 48 év után

A súlylökő Márton Anitának 2014 jelentette az áttörést, amikor bronzérmet szerzett a szabadtéri Európa-bajnokságon. Azóta egyre jobb eredményeket ért el, pályafutását Rióban olimpiai bronzéremmel koronázta meg. Sikerének értékét növeli, hogy Magyarországon ő az egyedüli jegyzett súlylökő a nőknél, folyamatosan magányos harcosként, versenytársak nélkül edz. Magyar atlétanő 48 év után nyert ismét érmet olimpián.

Kajakkirálynők Rióban

Az ötkarikás játékok utolsó napjaiban a hagyományosan magyar sikersportág kajak-kenutól reméltünk fényes érmeket. Bár a férfiak ezúttal nem állhattak fel a dobogóra, a hölgyek a négy versenyszámból háromban taroltak: 500 méteren az egyes, a páros és négyes után is a magyar himnusz csendült fel a Rodrigo de Freitas Lagúna mellett.

Kozák Danuta egyesben, párosban Szabó Gabriellával és négyesben is győzött, Szabó, Csipes Tamara és Fazekas-Zur Krisztina társaságában. Személyében új kajakkirálynő született: londoni két aranyérme (akkor egyes és négyes) mellé Rióban hármat nyert. Öt elsőségével most már ő minden idők legeredményesebb magyar kajakosa az olimpiák történetében, emellett az első magyar a sportágban, aki egyesben, párosban és négyesben is győzött az ötkarikás játékokon, és az első női kajakos a világon, aki triplázott.

Két magyar az olimpia toplistáján

A háromszoros olimpiai bajnok úszó, Hosszú Katinka és az immár ötszörös ötkarikás aranyérmes kajakos, Kozák Danuta is ott van a riói játékok tíz legeredményesebb sportolója között.

A ranglista első három helyén amerikai versenyző végzett: az úszó Michael Phelps és Katie Ledecky, valamint a tornász Simone Biles. Hosszú Katinka - ezüstérmének köszönhetően - megelőzi a listán az immár kilencszeres olimpiai bajnok jamaicai sprintert, Usain Boltot, aki Rióban Kozák Danutához hasonlóan három versenyszámban győzött.

Kialudt a láng

A magyar idő szerinti hétfő hajnali záróünnepségen a magyar zászlót Hosszú Katinka vitte. Itt mutatták be a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) sportolói bizottságának újonnan megválasztott négy tagját, köztük az olimpiai, világ- és Európa-bajnok úszót, Gyurta Dánielt. "A sport hatalma egyesíti a világot" – fogalmazott Thomas Bach, a NOB elnöke a záró ceremónián, hozzátéve, hogy az olimpiai faluban együtt élő sportolók üzentek az egész világnak.

Az augusztus 5-én kezdődött játékokon – melynek mottója "um mundo novo" (egy új világ) volt – 11 303 sportoló vett részt, 306 számban hirdettek győztest. Az Egyesült Államokat ezúttal sem lehetett letaszítani a csúcsról, 46 arannyal, 37 ezüsttel és 38 bronzzal fölényesen nyerte meg az éremtáblázatot. Az amerikaiak mögött Nagy-Britannia végzett a második (27, 23, 17), és Kína a harmadik (26, 18, 26) helyen.

Fotók: MTI és MOB