Budapest Főváros VIII. kerület
Józsefvárosi Önkormányzat

1082 Budapest, Baross u. 63-67.

06-1-459-2100

hivatal@jozsefvaros.hu

A KARANTÉN A MENTÁLISAN EGÉSZSÉGESEKET IS MEGVISELI

Ép ésszel túlélni a bezártságot

2020. április 06. hétfő

„Ez a helyzet lélektani szempontból egy válság, így a mentálisan legjobban összerakott embert is kibillentheti az egyensúlyából” – mondja Kozma-Vízkeleti Dániel pszichológus. De azt is hozzáteszi: főként a hozzáállásunkon múlik, hogyan éljük meg a koronavírus teremtette karanténszituációt. A szakértővel beszélgettünk a karantén lelki hatásairól, és tanácsot kértünk tőle, mit tegyünk, hogy ne csavarodjunk bele az egyedüllétbe.

Van ráhatásunk

Sok ember érzi úgy ebben a helyzetben, hogy tehetetlenül sodródik az árral, semmi ráhatása az életére. Sok dolgot valóban nem tudunk befolyásolni a koronavírus teremtette helyzetben: aggódunk, mert az egész évben várt nyaralást le kell fújni, esküvők, rokonlátogatások maradnak el, sokan elvesztik az állásukat. Kozma-Vízkeleti Dániel pszichológus szerint mégsem kell teljes katasztrófaként megélni a helyzetet, hiszen rengeteg más dologra mégiscsak van befolyásunk.

„Gyakorolhatjuk gondolataink irányítását, dönthetünk a napi aktivitásainkról, arról, hogy kivel tartjuk a kapcsolatot, mennyit mozgunk, miért teszünk erőfeszítést” – mondja a szakember, aki szerint a legtöbbet azzal tehetjük magunkért, ha nem negatív szűrőn át nézzük a világot. Ennek egyik eszköze, ha nem engedjük be a rengeteg rossz hírt, hanem kiválasztunk néhány általunk hitelesnek tartott forrást, és csak onnan tájékozódunk, mondjuk napi egyszer.

Fontos a napi rutin

Kozma-Vizkeleti szerint leginkább úgy tudjuk megtartani a normális életünket, ha a napi rutinunkból az otthonlét alatt sem engedünk. Nyilván nem kell kiskosztümben ülni a nappaliban, de nagyjából ugyanabban az időben felkelni, megmosdani, ugyanúgy átöltözni, akár sminkelni fontos lehet, hiszen a munkaidő és a szabadidő így nem csúszik össze, nem folyik ki a kezünkből a nap, nem kezdünk bele a tennivalók halogatásába. Akik hajlamosak enyhe vagy súlyosabb depresszióra, azoknak még fontosabb a napi rutin, hiszen ez ad keretet a napnak.

Pár perces beszélgetések

A munkahelyen kávészünetben, ebédidőben sok mini interakcióban vesz részt az ember, ezek pozitívan hatnak a kedélyállapotra. Talán észre sem vesszük ezt, nem tulajdonítunk neki nagy jelentőséget, de amikor otthonról dolgozunk, és egyáltalán nem találkozunk senkivel, megérezhetjük a hiányát. Ezért a napi rutin fenntartásába az ilyen rövid beszélgetések is beletartoznak. Egy „Hogy vagy?” is elég lehet ahhoz, hogy jobb kedvre derítsünk valakit – és persze magunkat is, mivel a kedves gesztusok oda-vissza hatnak. Ha van olyan idős rokonunk, aki egyedül van a karantén alatt, hívjuk fel gyakran, írjunk neki üzenetet, éreztessük vele, hogy gondolunk rá. Bár a biztonsága érdekében inkább ne találkozzunk vele mostanában, napi fél óra telefonbeszélgetés ugyanolyan pozitív hatású lehet, mint a személyes kontaktus.

Unalom ellen

Hányszor gondolt arra korábban, hogy mit nem adna egy szabadnapért otthon? Mindenkinek sok olyan tennivalója akad, növények átültetésétől az otthoni edzés elkezdésén át egy könyv elolvasásáig, amit már jó ideje halogat. Amíg tevékenyek maradunk, addig nem kerülünk a negatív gondolatok örvényébe; elő hát a régóta dédelgetett hobbiprojektekkel!

Kérjen segítséget!

A leghasznosabb a helyzet átvészelésére a magunk megnyugtatására való képesség, a belső erőforrások megtalálása. Azonban nem mindenki viseli egyformán ezeket a heteket. Akinek egyébként is voltak nehézségei, nem biztos, hogy képes most egyedül lenni. Ilyenkor ne szégyelljen segítséget kérni és elfogadni az ismerőseitől, barátaitól vagy épp szakemberektől. 

„A karantén alapjaiban változtatja meg az életmódunkat, sokan ráébrednek majd, hogy korábbi életformánk tarthatatlan, elidegenít bennünket magunktól és másoktól. Az életmódváltásnak ára lesz, lemondással jár, de egy sokkal egészségesebb munka-magánélet egyensúlyt, fokozottabb egymásra figyelést hozhat, nekünk pszichológusoknak pedig talán kevesebb dolgunk lesz” – véli Kozma-Vízkeleti Dániel. 

Szöveg: Ádám Judit

- - -

ÖNKÉNTES LELKI TÁMOGATÁS

A pszi.hu honlapon több pszichológus és mentálhigiénés szakember elérhetőségét is megtalálja, akik vállalták, hogy a koronavírus járvány ideje alatt ingyenesen nyújtanak segítséget.

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. Részletes leírás Rendben