Budapest Főváros VIII. kerület
Józsefvárosi Önkormányzat

1082 Budapest, Baross u. 63-67.

06-1-459-2100

hivatal@jozsefvaros.hu

Volt a templom korábban kaszinó és edzőterem is

Kulturális központ lesz a Rákóczi út körbezárt templom

2021. július 04. vasárnap

Felújítják és a magyarországi szlovák kulturális és közösségi központtá alakítják a Rákóczi út 57. szám alatti épületet, amely az egyik legérdekesebb elhelyezkedésű templom is egyben Budapesten.

Az egykori pesti szlovák evangélikus templom kulturális központtá alakul, miután fel is újítják, és mindez a magyar és a szlovák kormány támogatásával valósul meg. Az erről szóló megállapodást hétfőn írta alá Milan Ján Pilip, a határon túli szlovákok hivatalának elnöke és Hollerné Racskó Erzsébet, az Országos Szlovák Önkormányzat (OSZÖ) elnöke, írja az MTI.

Első lépésként 2020-ban a kormány megvette az épületet, ezzel együtt idén és jövőre 700-700 millió forinttal támogatja a felújítást.

A rekonstrukcióhoz a szlovák kormány kétmillió euróval járul hozzá, ami átszámítva több mint 700 millió forint. A templomátalakítással az elmúlt évszázad legnagyobb magyarországi szlovák projektje valósul meg – mondta Milan Ján Pilip.

A templom története 

A pesti szlovák evangélikus gyülekezet 1834-ben alakult meg. A közösség az akkor Pest külterületének számító Kerepesi, ma Rákóczi úton kapott telket, ahol előbb iskolát és paplakot építettek, majd 1856-ban templomépítésbe fogtak. A neoromán stílusú épület, amelyet Diescher József (1811-1874) tervezett, 1863-ban készült el.

A közösség 1893-1894-ben anyagi gondjai enyhítésére a templom köré hatalmas, többemeletes bérházat építtetett. Az úgynevezett Luther-ház – a kapu felett Luther Márton reformátor szobrával - előbb U alakban, majd a Rákóczi út felől is körbezárta és eltakarta a templomot, amelyet így már csak a bérház kapuján keresztül lehet megközelíteni.

A második világháborúban súlyosan megsérült templomot 1950-re állították helyre, a gyülekezet azonban jóformán elfogyott, így elöljárói az épületet 1965-ben eladták a magyar államnak, a szlovák evangélikus közösség pedig a telken álló régi iskolaépületben alakított ki magának kápolnát.

A templomot előbb a Vízépítési Tudományos Kutató Intézet, majd a Kohó- és Gépipari Minisztérium, később a Tudományos Tájékoztató Intézet használta. Az épületet 1989 után privatizálták, ettől kezdve működött benne kaszinó, táncstúdió és edzőterem is.

Az állam 2020 augusztusában 765 millió forinttal támogatta az OSZÖ-t, amely 700 millió forintból megvásárolta a leromlott állapotú templomot, a fennmaradó 65 millió forintból pedig előkészítette felújítást.

Szöveg: Rebró Fanni; Kép; Huszár Boglárka

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. Részletes leírás Rendben