Ügy rövid leírása
Emléktáblák, szobrok elhelyezését kezdeményezheti minden természetes és jogi személy, valamint jogi személyiséggel rendelkező szervezet.
Az emléktáblák elhelyezéséhez szükség van megfelelő engedélyekre, a képviselő-testület döntésére, valamint anyagi forrásokra az emléktábla/szobor elkészítéséhez és felállításához.
Ügyintézés folyamata
Mit kell tenni, ha kezdeményezőként állja a tábla/szobor teljes költségét?
Amennyiben kezdeményezőként állja a tábla/szobor teljes költségét, akkor kérjük, hogy az adatlappal együtt az alábbi információkat és dokumentumokat is küldje el számunkra a fenti email címre:
– az emléktáblák, szobrok helyszínének pontos megjelölése:
– szobor esetén helyszínrajzon
– emléktábla esetén homlokzati rajzon vagy fotón bejelölve
– az emléktábla vagy szobor mérete, anyaga,
– az emléktábla, szobor látványterve,
– a kezdeményező által vállalt költségek és az esetleges egyéb támogatások (a továbbiakban együttesen: önrész) igazolása. Amennyiben több személy/szervezet támogatja a tábla megvalósítását, úgy szükséges, hogy a kezdeményező azokat begyűjtse, és az önrész rendelkezésre állásáról kezdeményezőként nyilatkozzon.
Az eljárás során később szükség lesz még az alábbiakra, de ezeket nem szükséges azonnal küldeni (elegendő akkor, ha a Városépítészeti Iroda visszajelez a kezdeményezőnek):
– Emléktáblák esetén az érintett ingatlan tulajdonosainak hozzájárulása, mely a közös képviselet nyilatkozatával, illetve a közgyűlés elfogadó határozatával igazolható. Kérjük, ezzel kapcsolatban a táblának otthont adó társasház közös képviseletét keressék fel! Kivételt képeznek a Józsefvárosi önkormányzat tulajdonában álló ingatlanok, mert ebben az esetben a Képviselő-testület hozzájárulása egyben tulajdonosi hozzájárulásnak is minősül.
– Szobrok esetén a készítőnek/készíttetőnek az eljárás során szükséges beszereznie az OMSZI Intézményfenntartó Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság szakértői állásfoglalását, melyről itt olvashat részletesen: http://omszi.hu/index.html
Nagyobb önrész vállalása az önkormányzati finanszírozás/megvalósítás elbírálásánál előnyt jelent.
Mit kell tenni, ha szeretné, hogy az önkormányzat részben vagy egészben állja az emléktábla/szobor költségeit?
Amennyiben részben vagy egészben igényli az emléktábla/szobor költségeinek fedezetét, akkor a Városépítészeti Iroda válaszolni fog a beküldött adatlapra, hogy az önkormányzat milyen mértékben tudja támogatni annak megvalósulását. Ebben az esetben az önkormányzat kéri fel a szobor/emléktábla alkotóját és szerzi be a fent megjelölt engedélyeket.
Határidők és díjak
Határidők: A döntést arról, hogy kikerülhet-e az emléktábla/szobor a Képviselő-testület hozza meg, amely elfogadhatja vagy elutasíthatja a kezdeményezést. A testületi ülések a mindenkori ütemterv szerint (jellemzően minden hónapban egyszer) kerülnek megtartásra.
Az emléktábláról/szoborról szóló előterjesztést a testületi ülés előtt általában 2-3 nappal véleményezi a Kulturális, Civil, Oktatási, Nemzetiségi, Sport és Esélyegyenlőségi Bizottság, valamint amennyiben az önkormányzat (is) fedezi a költségeket, a Költségvetési és Pénzügyi Bizottság is.Kérjük, hogy a hatékony ügymenet érdekében a már elkészült emléktábla vagy szobor elhelyezésének kezdeményezését legalább 2-3 hónappal, az újonnan készülő emléktábla vagy szobor elhelyezésének kezdeményezését legalább 6-8 hónappal az avatás előtt nyújtsa be az Önkormányzathoz.
Díjak: az eljárás illeték- és díjmentes.
Felelős szervezeti egység
Főépítész - Városépítészeti Iroda
Ügyintézők
Fazekas Gréta
ügyintéző (tervtanács, szobrok, emléktáblák, helyi építészeti értékek védelme)
III. em. 306.