A Józsefvárosi Önkormányzat minden évben kitüntetésben részesíti a kiemelkedő érdemeket szerzett személyeket és közösségeket.
A Józsefvárosi Közösségekért kitüntetésben a Józsefváros érdekében kifejtett áldozatos tevékenység elismeréseként olyan civil és közösségi munkát végző szervezetek, magánemberek, informális közösségek részesülhetnek, amelyek/akik a társadalmi igazságosságért, egyenlőségért, befogadásért, Józsefváros biztonságáért dolgoznak, és a környezeti fenntarthatóságért végzett munkájukban értek el kiemelkedő eredményt. A díjra bárki jelölhetett 2025. július 2-ig.
Most pedig itt a lehetőség, hogy szavazzon, ki kapja a díjat 2025-ben!
Kérjük, csak akkor szavazzon, ha Ön józsefvárosi lakos. Mindenkinek egy szavazata van.
Hogyan szavazhat?
- Szavazatát online leadhatja itt:
https://reszvetel.jozsefvaros.hu/kerdoiv/kozonsegszavazas-a-jozsefvarosi-kozossegekert-kituntetesre-2025/ - Vagy személyesen a Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálati Irodájában (1082 Budapest, Baross u. 66–68.) nyitvatartási időben. Figyelem, a Józsefvárosi Polgármesteri Hivatalban 2025. július 21. és augusztus 1. között igazgatási szünet lesz, ebben az időszakban nem tudja leadni személyesen szavazatát.
Meddig szavazhat?
A közönségszavazás 2024. augusztus 17., vasárnap éjfélig tart.
Ha a közönségszavazás során szavazategyenlőség állna fenn, a végső döntést az önkormányzat illetékes bizottsága hozza meg.
Kire lehet szavazni?
Idén az alábbi magánszemélyekre, szervezetekre és informális közösségekre érkeztek be jelölések, akik a jelölést el is fogadták. A jelölt nevére kattintva elolvashatja bemutatkozásukat.
Auróra Klímakert
Az Auróra Klímakert egy agroerdészeti mintaprojekt a VIII. kerület szívében. A kert önkéntesei 5 év alatt önellátó és önfenntartó zöld infrastruktúrává alakítottak egy murvával felszórt parkolót. Kizárólag városi hulladékból, közösségi komposztálással és önkéntes munka segítségével olyan termőtalajt hoztak létre, amiből egy városi, ehető „zseberdőt” nőtt ki. Jelenleg több mint 200 fa van a területen, amit már csak a területen gyűjtött vízzel locsolnak 2024 óta. A természetalapú megoldások népszerűsítésével arra ösztönzik az embereket, hogy felismerjék a helyi, kisléptékű beavatkozások fontosságát a klímabarát városok megteremtésében. A Klímakertben sétákat, workshopokat és egyéb programokat szerveznek gyerekeknek és felnőtteknek, ahol a résztvevők kézzelfogható, közvetlen gyakorlati ismereteket szerezhetnek. A Klímakert nyitott tér, ahol egymástól és a természettől is lehet tanulni.
Biztos Kezdet Gyerekház
A Biztos Kezdet Gyerekház 2009 óta működik Józsefváros szívében, a Magdolna negyedben. Egyedülálló gyermekjóléti alapellátásként biztonságos, szeretetteljes közeget nyújt a kisgyermekeknek és családjaiknak. Célja, hogy a családok aktív részvételével már a koragyermekkorban esélyt adjon a veleszületett képességek kibontakoztatására, a sikeres óvodai és iskolai beilleszkedésre. A Gyerekházban a gyermekek vidám, családias légkörben szocializálódhatnak: a szabad játék mellett rendszeres képességfejlesztő foglalkozásokon, meséléseken, énekléseken, mondókázásokon, kézműves tevékenységeken vehetnek részt. A Gyerekház figyelmet fordít a szülők támogatására is: kompetenciafejlesztő programokat, csoportos beszélgetéseket és gyakorlati tudást nyújt, a főzéstől a varrásig. Emellett szükség esetén mosást, tisztálkodást, ügyintézési segítséget is biztosít. A Biztos Kezdet Gyerekház mindennapi munkája hozzájárul a józsefvárosi gyermekek esélyeinek javításához. Szeretetteljes, elfogadó légköre és lelkiismeretes munkatársai sok család számára jelentenek biztos kapaszkodót a nehézségekkel szemben.
Fehér György, Kesztyűgyár program koordinátor
Fehér György, a Kesztyűgyár Közösségi Ház programkoordinátora kiemelkedő elhivatottsággal dolgozik a roma közösségért. Már diplomamunkáját is a roma közösségépítésnek szentelte, azóta is rendületlenül szervez programokat, segíti a gyerekek fejlesztését, foglalkoztatását és társadalmi beilleszkedését. Szociológusként mindig hivatásként tekint munkájára: értéket közvetít, erőt ad a fiataloknak, hogy nehéz helyzetben is megtalálják a helyes utat. Dolgozott kormányzati területen és gyermekjóléti intézményben is, mégis a Kesztyűgyárban találta meg azt a közösséget, ahol a legközvetlenebbül segíthet. Példamutató sportember és családapa, aki személyes életével is inspirálja környezetét, emellett előadásokon, konferenciákon is aktívan képviseli az elfogadást segítő ügyeket. Őszinte elköteleződés, nyitottság és kitartás jellemzi: gyakran saját kényelmét sem kímélve van jelen a fiatalok életében. Tevékenysége nem csupán a roma közösség számára bír jelentőséggel, hanem hozzájárul egy elfogadóbb, nyitottabb társadalom építéséhez is.
Földi Tiborné Kővári Éva, a Józsefvárosi MÁV-telepért Egyesület elnöke
Földi Tiborné Kővári Éva, a Józsefvárosi MÁV-telepért Egyesület elnöke, 1996 óta él a Kerepesdűlő negyedben, a kis MÁV-telepen. A környéken mindenki ismeri és tiszteli segítőkészségéért: önkéntesként támogatja az időseket, bevásárol, ügyeket intéz, a Covid- járvány ideje alatt is sokaknak nyújtott támaszt. Kitartó munkájával nagy szerepe volt a telep víz- és csatorna hálózatának felújításának lebonyolításában, valamint abban, hogy utána a lakók önkormányzati bérlőből tulajdonosok lehettek. 2018-ban egyhangúlag választották meg a JÓME elnökévé, elismerve évtizedes közösségi munkáját. Szívügye a közösségi élet: lelkes szervezője a Szomszédünnepnek, a Karácsonyi Koccintásnak, sporteseményeknek és szemétgyűjtő akcióknak is. Munkájának köszönhetően ma a kis MÁV-telep egy összetartó, élő közösség. Éva számára természetes, hogy energiáját és idejét a közösség szolgálatába állítja: elhivatottsága, hite és embersége példaértékű mindannyiunk számára.
Gerencsér Dalma, a Ciklámen Idősek Klubjának vezetője
Gerencsér Dalma, a Ciklámen Idősek Klubjának vezetője példaértékű elkötelezettséggel és emberséggel gondoskodik a józsefvárosi nyugdíjas közösség mindennapjairól. Vezetőként rendkívüli lelkiismeretesség jellemzi, munkáját mindig mosolygós, kedves személyisége és megértő hozzáállása teszi különlegessé. A Ciklámen Idősek Klubja a kerület egyik legaktívabb nyugdíjas közössége, programjait Dalma igényesen és ötletesen állítja össze. A klubtagok számára változatos elfoglaltságokat kínálnak: zenés-táncos rendezvények, beszélgető körök, tornák, kirándulások, múzeum- és színházlátogatások teszik színessé a mindennapokat, erősítve az összetartozás érzését. Dalma szakmai hozzáértése mellett számára különösen fontos, hogy mindenki érezze: itt megbecsülik és meghallgatják. Munkája élő példa arra, hogyan lehet egy idősek klubját olyan közösséggé formálni, ahol a társas kapcsolatok, a gondoskodás és az életöröm mindennaposak. Lelkiismeretes és szívből jövő munkája sok józsefvárosi nyugdíjas életét teszi tartalmasabbá és boldogabbá.
Gólya Szövetkezet
A Gólya Józsefváros egyik legismertetebb szórakozóhelye és közösségi tere, de sokkal több is ennél. Az üzemeltető Szövetkezet egy 2012-ben alapították közösségi vállalkozásként. A tagjai közösen elfogadott célok és küldetés alapján szervezik a munkájukat. A szövetkezet legismertebb tevékenysége továbbra is vendéglátás, azaz a Gólya Presszó, a VIII. kerület ikonikus helye, de a Gólya Szövetség a közjó érdekében több területen is végez munkát. Terei nyitott terek, amik bázist nyújtanak szövetségeseinek és a helyi embereknek. A Gólya 2019-ben költözött jelenlegi helyére, az Orczy útra. Itt már több más szervezet is helyet kapott, akikkel együtt egy nagyobb szintű intézményt alapítottak, aminek a neve Kazán Közösségi Ház lett. 2020 indították el új szolgáltatásaikat, a Gólya Építőket és a Gólya Futárszolgálatot. A Gólya Szövetség egyedülálló rendszerben működik: tagszövetkezeteket hoz létre, ezeket szolidáris elosztási rendszerbe kapcsolja, az általuk megtermelt erőforrásokkal gazdálkodik. A szolidáris gazdaság megszilárdítása érdekében együttműködéseket épít, ezzel egy önfenntartó gazdasági rendszer létrehozásán dolgozik, és terjeszti a szövetkezeti elveket.
Hoffmann Andrea, C8 Civilek a Józsefvárosért társaságnak és az Akadályok nélkül – az akadálymentes Józsefvárosért civil csapat egyik alapítója
2008-ban lett nyugdíjas, azóta rendszeres aktív tagja a józsefvárosi közéletnek és közösségi életnek. Matematika-informatika tanárként először az álláskereső csoport tagjait tanította számítógép használatra a Családsegítő központban. Néhány év után a Kesztyűgyár Tanodájában tanította matematikára azokat a magántanulóvá vált, lemorzsolódott gyerekeket, akiknek különösen nagy szükségük volt támogatásra. Ebben a programban mindaddig részt vett, amíg a magántanuló státusz létezett.
A tanítással párhuzamosan 2011-től tíz évig az ERANUS alapítvány önkénteseként sok józsefvárosi családdal került közvetlen segítő kapcsolatba.
2015-től elnöke és önkéntes mentora lett az országos hatáskörű Nyugodt Szív a Lakhatásért alapítványnak, mely gyakran segít a kerület lakhatási problémáinak enyhítésében.
Bár nem Józsefvárosban él, munkája és önkéntes szerepvállalása szorosan kötődik a kerülethez: helyi ügyekben is évek óta kitartóan önkénteskedik. Alapító tagja a C8 – Civilek Józsefvárosért egyesületnek, amely a helyi közösség érdekében dolgozik, és polgármesterjelöltet is állított a 2019-es választáson. Számos választási kampány aktív résztvevője volt, így a Magdolna negyedi időközi választáson, majd a 2019-es és a következő polgármester-választáson is. 2022-ben az Akadályok nélkül – az akadálymentes Józsefvárosért civil csapat alapításában is részt vett. Lelkes önkéntesként ma is aktívan tesz a kerület élhetőbbé és befogadóbbá tételéért.
Józsefvárosi Bérlői Érdekvédelmi Közösség
A Bérlői Érdekvédelmi Közösség a Józsefvárosi Önkormányzat tulajdonában lévő házak és lakások bérlőinek érdekvédelmi szervezete. A csoport évek óta szerveződik, tagjai sok különböző házban élnek a kerületben. Folyamatos érdekvédelmi és közösségszervező munkájuknak nagy szerepe volt abban, hogy az önkormányzat elkezdje a vagyongazdálkodással foglalkozó cége, a JGK fejlesztését és ügyfélbarát átalakítását. Kulcsfontosságú szerepük van az állami kisajátítással érintett Diószegi utca és környéke házaiban élő emberek érdekeinek kihangosításában. Több nyilvános fórumot szerveztek döntéshozókkal és politikusokkal, számos közösségi eseményük volt már és az ő nevükhöz fűződik a legutóbbi tüntetés is a kisajátítással érintett házak lakóinak védelmében. Kitartó munkájukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy Józsefváros bérlői közössége erősebben, tudatosabban és összefogva tudja képviselni érdekeit.
Láthatatlan Tanoda
A Láthatatlan Tanoda azon dolgozik, hogy minél több józsefvárosi, iskola előtt álló hátrányos helyzetű, elsősorban roma gyerek hozzáférhessen a jó minőségű oktatáshoz, majd pedig sikeresek legyenek az iskolában. Ehhez rendszeres képességfejlesztő és hátránykompenzáló szolgáltatásokkal járulnak hozzá. A gyerekek önkéntesek bevonásával, heti rendszerességgel mentorálják, de az egyéni fejlesztés mellett tartanak csoportfoglalkozásokat és közösségi programokat is, amelyek mind hozzájárulnak a gyerekek képességeinek fejlődéséhez. A középiskolásoknak felvételi előkészítő foglalkozásokat és pályaorientációs alkalmakat szerveznek, hogy minél tudatosabban dönthessenek a továbbtanulásukról. A Láthatatlan Tanoda 2013 óta működik Józsefvárosban, azóta mintegy 37 családdal és 75 gyermekkel dolgoznak folyamatosan. A Láthatatlan Tanoda elhivatott munkájával hozzájárul ahhoz, hogy minél több józsefvárosi gyerek esélyt kapjon egy teljesebb, sikeresebb jövőre.
Lehetőségek tere
A Lehetőségek tere egy különleges közösségi tér a 8. kerület szívében, a Práter utcában, amely négy éve kínál nyitott teret közös gondolkodásra, alkotásra és tanulásra. Nem hagyományos közösségi ház, hanem a résztvevőkkel együtt formálódó hely, ahol minden korosztály megtalálhatja a helyét: középiskolások, fiatal felnőttek, középkorúak és idősebbek is aktívan alakítják a közösséget. A tér programjai sokszínűek: közösségi művészeti workshopok, beszélgetőkörök, filozófiai műhelyek, örömzenélések, ruhacserék, szomszédsági események, előadások és városon kívüli vagy helyben zajló táborok mind teret adnak az alkotásnak és az együttlétnek. A Lehetőségek tere segít abban is, hogy a résztvevők megtapasztalják a közösségi, demokratikus szemléletet, fejlődjön a kritikai gondolkodásuk és új barátságokat kössenek. A környék számára valódi találkozási pont, amely élményt, tudást és kapcsolódást ad minden betérőnek.
Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület
A Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület 30 éve dolgozik azon, hogy a hazánkba érkező külföldiek otthonra találjanak. Komplex integrációs programunkkal, nyelvi képzéssel, közösségi programokkal segítünk, hogy megismerjék és elfogadják a magyar kultúrát és szokásokat, állást és lakást találjanak, és eligazodjanak a hivatali útvesztőkben. Emellett a migrációval kapcsolatos társadalmi tudatosságot növelő képzéseket szervezünk a munkájuk során migránsokkal kapcsolatba kerülő pedagógusoknak, szociális, egészségügyi, rendészeti szakembereknek, és különböző oktatási, kulturális témájú programok megvalósításával dolgozunk azon, hogy a magyar társadalom nyitottabbá és elfogadóbbá váljon. Józsefváros és lakói nagyon fontosak a Menedéknek: éveken át itt volt az irodánk, itt tartjuk a Józsefvárosban élő külföldi gyerekeknek szervezett nyári táborainkat, gyerekklubunkat, a karácsonyi bulinkat és már hagyományos májusi fesztiválunkat is.
Mira Interkulturális Közösség
A MIRA Interkulturális Közösség azért jött létre, hogy segítsen a Budapesten élő menekülteknek és más, nem magyar anyanyelvű lakóknak, hogy ők is otthonra leljenek a városban. A MIRA amellett, hogy változatos kulturális és közösségi programokat kínál tajgainak, a mindennapokban is segít eligazodni az ide költöző külföldieknek. Beszélgetéseket szerveznek például oktatási vagy egészségügyi témákban, de segítenek az álláskeresésben is. Önkéntesek bevonásával mentorprogramot üzemeltetnek, hogy segítőt és támogatót biztosítsanak a mindennapokban. Emellett szerveznek magyar és angol nyelv oktatást, szabadidős tevékenységeket, illetve külön programokat gyerekeknek és családoknak. A MIRA több mint 80 országból fogadott már résztvevőket, és több száz közösségi programot szervezett. Életre hívója az Artemisszió Alapítvány, amely azon dolgozik, hogy olyan Magyarországon együttműködő, szolidáris társadalom jöjjön létre, ahol a kulturális sokféleség érték és erőforrás.
No Slum Közösségi Iroda
A No slum közösségi iroda a Kőbányai út 22. szám alatti, 186 lakásos fővárosi bérházban működik, ahol sok nehéz helyzetű, szegénységben élő felnőtt és gyerek lakik. 2021-ben indult a Fővárosi Önkormányzat és a BMSZKI együttműködésével a ház szociális rehabilitációja, amelynek központi eleme ez a támogató iroda. A cél, hogy a lakók minden szükséges segítséget megkapjanak a mindennapi boldoguláshoz: információt a szociális ellátásokról, segélyekről, kulturális programokról, valamint támogatást nyújtanak álláskereséshez, önéletrajzíráshoz, hivatalos ügyintézéshez és mentálhigiénés problémák kezeléséhez is. Az iroda fontos szerepet játszik a lakók közösségi életének szervezésében, az önszerveződő csoportok támogatásában, valamint a lakók érdekeinek képviseletében a fenntartó felé. Munkájuk hozzájárul ahhoz, hogy a házban élők biztonságosabb környezetben, aktív közösségként találjanak kapaszkodót egy méltóbb élet felé.
Repair Café
A Teleki téri közösségi műhely Józsefváros egyik példaértékű helye, ahol nap mint nap fantasztikus szakmai munka és közösségépítés zajlik. Az itt dolgozók lelkesedése és tudása révén sokan tanulják meg az újrahasznosítás, szerelés, javítás és barkácsolás alapjait, miközben felelősségteljesebb, fenntarthatóbb szemléletet sajátítanak el. A műhely egyik legnagyobb értéke, hogy nem hagyományos szervizként működik: mindenki saját kezűleg javíthatja meg, amit behoz, szakszerű útmutatás mellett. A csapat mindenkit kedvesen fogad, türelmesen segít eligazodni a szerszámok között, és biztonságos munkavégzést biztosít. Ha valami helyben nem javítható, megbízható helyi szakembert is ajánlanak, erősítve a helyi közösségi kapcsolatokat. A jókedv, optimizmus és kölcsönös tisztelet hatja át a műhely légkörét, ahol nemcsak tárgyak kapnak új életet, hanem az összefogás és praktikus tudásmegosztás is helyet kap. A műhely mára a környék fontos találkozóhelye lett: ide jó betérni tanulni, szerelni vagy csak beszélgetni, mert itt mindenki figyelmet és segítséget kap.
Zöld Palotanegyedért Egyesület
A Zöld Palotanegyed Egyesület elkötelezett a Palotanegyed kulturális örökségének megóvása és a negyed fenntartható fejlesztése mellett. Leginkább arról ismertek, hogy ők a legaktívabb szervezet az állam által a negyedre erőltetett Pázmány Campus elleni fellépésben. Élen járnak a fejlesztése körüli társadalmi egyeztetésekben, és rendszeresen szerveznek tiltakozásokat. Kiállnak a környék lakóinak jogaiért, követelik a beruházás átláthatóságát, harcoltak a 6-os stúdió megőrzéséért, és kiemelten fontosnak tartják, hogy a beruházás során a zöldfelületek megtartása kiemelt szempont legyen. Kitartó munkájukkal azért küzdenek, hogy a Palotanegyed élhető, zöld és értékeit őrző közösség maradhasson mindenki számára.
Kérjük, támogassa valamelyiküket Ön is a szavazatával, döntsön arról, ki kapja 2025-ben a Józsefvárosi Közösségekért díjat!
További kérdése lenne?