A Józsefvárosi Önkormányzat Esélyegyenlőségi Irodájának és szakreferenseinek több hónapos, átfogó szakmai munkája eredményeként a Képviselő-testület áprilisi ülésén döntött a kerületi esélyegyenlőségi programok félidős felülvizsgálatáról.
A programok 2028-ig határozzák meg Józsefváros esélyegyenlőséggel kapcsolatos törekvéseit, konkrét ütemezéssel rendelkező intézkedési tervekkel.
A felülvizsgálat során friss kutatásokra támaszkodva aktualizáltuk a programok helyzetértékelését, és a programok megalkotása óta megtervezett, elindított programok és stratégiák, illetve a korábban megtervezett programok előrehaladása fényében pontosítottuk azokat az intézkedéseket, amelyeket az Önkormányzat 2028-ig meg kíván valósítani a kerületi esélyegyenlőség előmozdítására.
A felülvizsgált Helyi Esélyegyenlőségi Program (HEP) és a hozzá kapcsolódó intézkedési terv itt érhető el.
A felülvizsgált Józsefvárosi Esélyegyenlőségi Program (JEP) és a hozzá kapcsolódó intézkedési terv itt érhető el.
Az esélyegyenlőségi programokat az önkormányzat 2025. március 18. és április 5. között társadalmi egyeztetésre bocsátotta, amiben a kerületi civilek és szakmai szereplők aktívan vettek részt, segítve a dokumentumok pontosítását, életszerűbbé, számonkérhetővé tételét.
A véleményezés adatlapja itt tekinthető meg.
A társadalmi egyeztetéshez az esélyegyenlőségért dolgozó szereplők elektronikus levélben, és az esélyegyenlőségi programok fórumán szólhattak hozzá.
A fórumon 45 ember vett részt, köztük helyi civilek, érintettek, országos szakmai szervezetek képviselői, az önkormányzat és intézményeinek illetékes munkatársai, továbbá a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság esélyegyenlőségi mentora. Az eseményen bemutattuk a programot és a résztvevők tematikus csoportokban vitathatták meg annak tartalmát.



A programokhoz kapcsolódó javaslatokat rögzítettük, és azokra az önkormányzat visszajelzést adott.
A társadalmi egyeztetés eredménye és az önkormányzat válaszai itt érhetőek el.
A véleményezés lebonyolítását a Közösségi Részvételi Iroda, a dokumentumok szakmai elkészítését az Esélyegyenlőségi Iroda koordinálta.
Köszönjük a kerületiek aktív részvételét a felülvizsgálat folyamatában!
Az esélyegyenlőtlenség számtalan szempontból érinti súlyosan Józsefvárost. A Fővárosban itt a legalacsonyabbak a nyugdíjak, itt a legkevesebb a jövedelem, itt a legrosszabb az emberek egészségi állapota és arányosan itt a legtöbb a komfort nélküli lakás. Kevés a zöldterület és a meglévők is felújításra szorulnak.
Ezen kívánt változtatni a Józsefvárosi Önkormányzat azzal, hogy felülvizsgálta esélyegyenlőségi programjait. Ezek olyan alapdokumentumok, amelyek hosszú távra meghatározzák a kerületi esélyegyenlőségi törekvéseit.
A program célja, hogy az élet valamennyi területén szolgálja:
- az egyenlő esélyű hozzáférés megteremtését, amely az állam, az önkormányzat és intézményei, a civil szervezetek és forprofit szervezetek feladata;
- a lakóhelyi szegregáció, a vallási, etnikai, kulturális, világnézeti, szexuális és egyéb kisebbségben élő társadalmi csoportok marginalizációjának és negatív megkülönböztetésének felszámolását;
- a lakhatási szegénység felszámolását, ezen keresztül is biztosítva a kerület minden polgárának a tisztességes, emberhez méltó megélhetés ezen alapfeltételét;
- a hátrányos helyzetű emberek munkaerő-piaci integrációját, hátrányainak felszámolását, foglalkoztatási és tisztességes megélhetési esélyeik javítását, méltóságteljes életkörülményeik biztosítását.
A két felülvizsgált dokumentum közül a JEP bővebb, tartalmaz minden, a kötelezően előírt sablont követő HEP-ben szereplő információt és intézkedést, de ezen felül kitér olyan, a kerületi esélyegyenlőség szempontjából kiemelten fontos csoportokra is, mint a menekültek és bevándorlók vagy éppen a szenvedélybetegek. A JEP ezen felül bizonyos kérdéseket szakmailag indokoltabb helyen tárgyal. A roma közösség esélyegyenlőségét a HEP sablonja alapján a mélyszegénység alfejezeteként kell tárgyalni, így olyan fontos kérdések, mint a kulturális reprezentáció és a pozitívan megélhető identitás teljességgel hiányoznak – a JEP ezt is pótolja.
A felülvizsgált esélyegyenlőségi programok szándékaink szerint egyszerre tenek láthatóvá esélyegyenlőségi szempontból kiemelten sérülékeny csoportokat, és teremtenek összefüggéseket egyes, az esélyegyenlőséggel is összefüggésben álló kérdésekkel és stratégiákkal az információs akadálymentesítéstől a környezeti ártalmakig.
További információ: