Akadálymentes lakások kialakítása
Beruházás helyszíne: Józsefváros
Beruházó: Józsefvárosi Önkormányzat
Lebonyolító: Józsefvárosi Önkormányzat
Közreműködő: Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt.
Beruházás jelenlegi státusza:
Beruházás költsége: 86 000 000 (bruttó Ft)
Kivitelezés várható kezdése: 2023/3. negyedév
Kivitelezés várható befejezése: 2024/1. negyedév
Röviden a beruházásról
Eddig az önkormányzati lakásállományban nem volt akadálymentes lakás számon tartva, ami megnehezítette a kerületi mozgáskorlátozott emberek lakáshoz jutását. Ezért az Önkormányzat pályázatot nyújtott be a Fővárosi Szolidaritási Alapra, melyben 40 millió forintot nyert öt darab akadálymentes lakás kialakítására. A projektbe mozgássérülteket képviselő szakmai szervezeteket és tapasztalati szakértőket is bevontunk, hogy a célcsoport igényeit a lehető legpontosabban feltérképezzük.
Főbb célok:
Célunk öt darab akadálymentes lakás kialakítása volt (ami magában foglalta a lakóépület akadálymentesítését is), amit kifejezetten mozgáskorlátozott személyeknek szóló pályázaton hirdettünk meg. A pályázati időszak lezárult, a nyertes pályázók kiválasztását lefolytattuk. Az akadálymentes lakások 2024 márciusában elkészültek, a szerződések a kiválasztott bérlőkkel megköttettek.
A pályázaton keresztül szerettünk volna egy újabb rászoruló csoport számára a támogatott lakásbérlés lehetőségét megadni, ezáltal pedig a célcsoport jólétéhez, szociális biztonságához, illetve általánosságban társadalmi részvételi lehetőségeik kiszélesítéséhez hozzájárulni. További célja ennek a beruházásnak, hogy a most kialakított lakások hosszú távon is kifejezetten mozgáskorlátozott emberek lakhatását szolgálják majd.
Főbb műszaki tartalom:
A beruházásra 3 önkormányzati bérház 6 lakása lett kijelölve. A felújítások során összecsatolásra került két kis alapterületű lakás. Az akadálymentessé tétel magába foglalta a fürdőszoba megfelelő kialakítását (kerekesszék körbe fordíthatóságának biztosítását, speciális szaniterek és csaptelepek, megfelelő magasságban elhelyezett WC csésze, kapaszkodók, perem nélküli zuhany kiépítését stb.), a nyílászárók küszöbmentességét és nyithatóságát, valamint az ajtók megfelelő szélességét. Az épület akadálymentesítése során egyrészt szükséges volt a megfelelő szélességű, és automatizáltan nyíló kapu másrészt rámpák kialakítása a meglévő lépcsőfokok kiküszöbölésére.