Aki a gyermeket magáénak elismeri, bármelyik anyakönyvvezető előtt tehet apai elismerő nyilatkozatot.
Rövid leírás
A gyermek családjogi helyzetének rendezése érdekében apai elismerő nyilatkozat felvételére van lehetőség, ha az apai státusz üres, nincs olyan férfi, akit a gyermek apjának kell tekinteni, a bíróságon nincs folyamatban apaság megállapítása iránti per, a gyermek nem reprodukciós eljárásból származik és van olyan férfi, aki a gyermeket magáénak elismeri.
Az apai elismerő nyilatkozatot a fogantatást a szakorvos által kiállításra kerülő igazolás időpontjától a gyermek megszületését követően is bármikor fel lehet venni.
Az apai elismerő nyilatkozat személyes jognyilatkozat, ezért ennek jegyzőkönyvbe foglalása és aláírása miatt az érintett feleknek személyesen kell megjelenni a hatáskörrel rendelkező hatóság előtt.
Apai elismerő nyilatkozat felvehető bármelyik anyakönyvvezető előtt vagy az illetékes bíróság-, gyámhatóság-, közjegyző-, illetve konzuli tisztviselő előtt.
Ügyintézés folyamata
Budapest VIII. kerületében a személyes ügyintézéshez előzetes időpontfoglalásra van szükség.
Időpontot itt foglalhat.
Az apai elismerő nyilatkozat személyes jognyilatkozat, ezért ennek jegyzőkönyvbe foglalása és aláírása miatt az érintett feleknek SZEMÉLYESEN kell megjelenni a hatáskörrel rendelkező hatóság előtt.
Apai elismerő nyilatkozat felvehető bármelyik anyakönyvvezető előtt vagy az illetékes bíróság-, gyámhatóság-, közjegyző-, illetve konzuli tisztviselő előtt.
Az apai elismerő nyilatkozat felvétele előtt szükséges bemutatni, leadni az alábbi
iratokat, okiratokat
– az anya és az apa érvényes személyazonosításra alkalmas okmányát (személyazonosító igazolvány/ vagy útlevél/ vagy vezetői engedély)
– az anya és az apa állampolgárságát igazoló okmányát (személyazonosító igazolvány/vagy útlevél/vagy honosítási okirat)
– az anya és az apa személyi azonosító számát és lakcímét igazoló hatósági igazolványát (lakcímkártya)
– a tolmács személyazonosításra alkalmas okmányát, lakcímkártyáját (amennyiben az ügyintézés során tolmács közreműködésére van szükséges),
– a gyám-, gondnok személyazonosításra alkalmas okmányát, lakcímkártyáját (amennyiben az ügyintézés során gyám- vagy gondnok jelenlétére van szükséges).
– az anya családi állapotának igazolása céljából
– magyar állampolgár anya esetén a hajadon családi állapotot nem kell igazolni,
– elvált családi állapotú anya esetén: a válást is tartalmazó házassági anyakönyvi kivonatot (amennyiben a megszűnt házasság az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a házassági anyakönyvi kivonatot csatolni)
– özvegy családi állapotú anya esetén: az elhalálozott férj halotti anyakönyvi kivonatát / vagy a megszűnt házasságról a férj halálesetének adatait is tartalmazó házassági anyakönyvi kivonatot (amennyiben a haláleset és / vagy a házasság az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a házassági- / halotti anyakönyvi kivonatot csatolni)
– nem magyar állampolgár anya/apa esetében az érintett fél születési anyakönyvi kivonatát
A nem magyar állampolgár anya családi állapotáról az igazolást az állampolgársága szerinti hatóság állítja ki. (Például: az adott külföldi hatóság magyarországi konzulja, az anya külföldi születési helye szerinti anyakönyvvezető, külföldi – az adatok nyilvántartására kijelölt hatóság (pl. anyakönyvvezető, okmányiroda, bíróság, minisztérium stb.), stb.)
– az anya nyilatkozatát arról, hogy
– a gyermek reprodukciós / nem reprodukciós eljárásból származik,
– a mai napig más férfi elismerte / nem ismerte el magáénak a gyermeket,
– bírósági eljárás van / nincs folyamatban a gyermek családi jogállásának rendezése miatt
Az anya az apai elismerő nyilatkozatot felvevő hatóság előtt nyilatkozik a fentiekről.
Amennyiben a gyermek reprodukciós eljárásból származik, apai elismerő nyilatkozat felvételére nincs szükség, tekintve, hogy a gyermek apja a reprodukciós eljárásban részt vett férfi. Ezt a gyermek megszületését követően az illetékes szakorvos, a szülő kérelmére igazolja. Az igazolást, amely tartalmazza az eljárásban részt vett férfi és nő személyazonosításra alkalmas adatait (legalább a születési: név, hely, idő; anyja neve), a beültetés időpontját, azt a tényt, hogy ebből a beültetésből mikor, hol, milyen nemű gyermek született; a megszületett gyermek nevét; az igazolást kiállító: intézmény nevét, orvos nevét, orvos aláírását, orvos bélyegzőlenyomatát; a kiállítás dátumát.
A reprodukciós eljárásról szóló igazolás eredeti példányát az anyakönyvvezetőnek le kell adni. A gyermek családi nevére vonatkozó megállapodást, a gyermek születése előtt is jegyzőkönyvbe lehet foglalni a fent rögzített, apai elsimerő nyilatkozat felvételére jogosult hatóságok előtt.
– megszületett gyermek családi jogállásának rendezése esetén:
– a gyermek születési anyakönyvi kivonatát (amennyiben a születés az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a születési anyakönyvi kivonatot csatolni)
– az anya családi állapotának igazolását a gyermek születésének időpontjában (amennyiben változott a gyermek születését követően)
– végleges bírósági végzést az apaság vélelmének megdöntéséről (amennyiben korábban más férfi volt apaként bejegyezve)
– születendő gyermek családi jogállásának rendezése esetén: szakorvosi igazolást (szülész-, nőgyógyász szakorvos állítja ki)
A szakorvosi igazolásnak tartalmazni kell: az anya viselt nevét, az anya születési nevét, az anya születési idejét, a magzat fogantatásának vélelmezett időpontját, a gyermek születésének várható időpontját, az igazolást kiállító intézmény nevét, az igazolást kiállító orvos nevét, az igazolást kiállító orvos aláírását, az igazolást kiállító orvos bélyegzőjének lenyomatát, az igazolás kiállításának dátumát.
A nem magyar nyelven kiállított irat – ha az ügyfajtára vonatkozó jogszabály másként nem rendelkezik – csak hiteles magyar fordítással ellátva fogadható el. Az Európai Unió tagállamaiban kiállított okiratok többnyelvű formanyomtatvány csatolásával – bizonyos esetekben – fordítás nélkül is elfogadhatók. Erről a befogadó hatóság, az okirat bemutatását követően dönt.
A harmadik országok által kiállított okiratok – eltérő rendelkezés hiányában – csak akkor fogadhatók el, ha azt a kiállítás helye szerinti államban felülhitelesítéssel látták el.
A nem magyar állampolgár által tett jognyilatkozatok felvételekor, amennyiben valamelyik fél vagy egyik fél sem beszéli a magyar nyelvet, tolmács közreműködésére van szükség.
Határidők és díjak
Határidő: Az apa a gyermeket a fogantatás kezdetétől, határidő nélkül bármikor, a gyermek nagykorúvá válását követően is magáénak elismerheti.
Díjak: Az eljárás illetékmentes
Elektronikus ügyintézés
Az anyakönyvi eljárásokban nincs helye elektronikus ügyintézésnek és a hatóság – a tájékoztatás kivételével – nem tart elektronikusan kapcsolatot.