Hazai anyakönyvezés

Rövid leírás

A hazai anyakönyvezés a magyar állampolgár külföldön történt anyakönyvi eseményéhez, valamint a nem magyar állampolgár anyakönyvi eseményéhez kapcsolódó adatoknak a hazai anyakönyvbe történő bejegyzése, azok módosítása és törlése.

Segítségre lenne szüksége?
Ügyintézőink segítenek Önnek, és elmagyarázzák a szükséges lépéseket. Jöjjön el hozzánk egy rövid beszélgetésre. Foglaljon időpontot és várnia sem kell. Az időpontfoglaláshoz nem kell Ügyfélkapu regisztráció.

 Időpontfoglalás

Ügyintézés folyamata

Budapest VIII. kerületében az ügyintézéshez előzetes időpontfoglalásra van szükség. Időpontot online az oldal tetején található Időpontfoglalás gombra kattintva foglalhat.

A hazai anyakönyvezés iránti kérelem beadható bármelyik anyakönyvvezetőnél, külföldön a hivatásos konzuli tisztviselőnél, továbbá közvetlenül az eljárás lefolytatására illetékes hazai anyakönyvezés végzésére kijelölt anyakönyvi szervnél (Budapest Főváros Kormányhivatala Állampolgársági és Anyakönyvi Főosztály Hazai Anyakönyvezési Osztály, 1105 Budapest, Kőrösi Csoma Sándor út 53-55. sz.).

Az anyakönyvvezető és a konzul a kérelmet átveszi és továbbítja azt az eljárás lefolytatására illetékes Budapest Főváros Kormányhivatala Állampolgársági és Anyakönyvi Főosztály Hazai Anyakönyvi Osztályára.

Magyarországon anyakönyvezni kell az alábbi külföldön történt eseményt:

a) a magyar állampolgár külföldön történt születését, házasságkötését, bejegyzett élettársi kapcsolatának létesítését és halálesetét,

b) annak a nem magyar állampolgárnak külföldön történt születését, akit magyar állampolgár örökbe fogadott,

c) a magyar állampolgár halálesetét, ha a bíróság holtnak nyilvánító döntést hozott, és az érintett születési helye külföldön van vagy ismeretlen, továbbá, ha a halál tényének bírói megállapítása esetén a bíróság döntése szerint a haláleset helye külföldön van,

d) annak a külföldön született nem magyar állampolgárnak a halálesetét, akit magyar bíróság nyilvánított holtnak,

e) a Magyarországon lakóhellyel rendelkező hontalan személy külföldön történt születését, házasságkötését, bejegyzett élettársi kapcsolata létesítését, valamint halálesetét, ha a bejegyzést olyan személy kéri, akinek a magyarországi anyakönyvezéshez érdeke fűződik,

f) a magyar állampolgár Magyarország területén található külképviseleti hatósága előtt kötött házasságát vagy bejegyzett élettársi kapcsolatát.

A kérelmet az érintett személyesen vagy meghatalmazottja útján nyújthatja be.

Az eljárás során be kell mutatni a kérelmező:

  • személyazonosságának igazolására szolgáló okmányát (személyazonosító igazolvány, vezetői engedély vagy útlevél),
  • lakcímét igazoló hatósági igazolványát,
  • meghatalmazást (amennyiben nem a saját ügyében jár el)

Eredetben csatolni kell:

  • ADATLAP külföldön történt születés/házasság/bejegyzett élettársi kapcsolat /haláleset hazai anyakönyvezéséhez kitöltött nyomtatványt és mellékleteit (az oldal alján tölthető le),
  • születési hazai anyakönyvezése esetén az ADATLAP-on túl a nyilvántartásba vételhez az adatlapot (az oldal alján tölthető le),
  • egyéb esemény hazai anyakönyvezése esetén azt a külföldön kiállított okiratot, ami igazolja a külföldi hatóság döntését (pl. házasságot felbontó jogerős bírósági ítéletet, családjogi helyzet rendezését igazoló iratanyagot)

A nem magyar nyelven kiállított okirat – ha az ügyfajtára vonatkozó jogszabály másként nem rendelkezik – csak hiteles magyar fordítással ellátva fogadható el.

Az Európai Unió tagállamaiban kiállított okirat többnyelvű formanyomtatvány csatolása mellett fordítás nélkül is elfogadható.

Az angol, német vagy francia nyelven kiállított okirat esetében nincs szükség magyar fordításra.

A harmadik országok által kiállított okirat – eltérő rendelkezés hiányában – csak akkor fogadható el, ha felülhitelesítéssel el van látva.

Határidők és díjak

Határidő: Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 63. § (10) bekezdés c) pontja értelmében az anyakönyvi eljárás ügyintézési határideje hazai anyakönyvezési kérelem esetén – a (10a) bekezdésében foglalt kivétellel – hetvenöt nap.

 63. § (10a) Ha a hazai anyakönyvezési eljárás lefolytatásához további külföldi okirat beszerzése vagy a magyar állampolgárság vizsgálata szükséges, a hazai anyakönyvezési eljárás ügyintézési határideje hat hónap.

 63. § (12) A hazai anyakönyvezési eljárásban a sommás eljárás alkalmazásának nincs helye.

 Díjak: Az eljárás illetékmentes.

Elektronikus ügyintézés

Az anyakönyvi eljárásokban nincs helye elektronikus ügyintézésnek és a hatóság – a tájékoztatás kivételével – nem tart elektronikusan kapcsolatot.

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Anyakönyvi Iroda

1082 Budapest, Baross u. 66–68. (ügyfélszolgálat) bejárat a Német utca felől 1082 Budapest, Baross u. 63-67. (főépület) anyakonyv@jozsefvaros.hu +36 1/459-2176 +36 1/459-2106

Letölthető dokumentumok

Adatlap külföldön kötött házasság hazai anyakönyvezéséhez Utolsó frissítés: 2024. szeptember 25.
408 KB PDF dokumentum
Adatlap külföldön létesített bejegyzett élettársi kapcsolat hazai anyakönyvezéséhez Utolsó frissítés: 2024. szeptember 25.
338 KB PDF dokumentum
Adatlap külföldön történt haláleset hazai anyakönyvezéséhez Utolsó frissítés: 2024. szeptember 25.
355 KB PDF dokumentum
Adatlap külföldön történt születés hazai anyakönyvezéséhez Utolsó frissítés: 2024. szeptember 25.
536 KB PDF dokumentum
Külföldön élő magyar állampolgár nyilvántartásba vétele Utolsó frissítés: 2024. szeptember 25.
76 KB PDF dokumentum
Magyarországon élő állampolgár nyilvántartásba vétele Utolsó frissítés: 2024. szeptember 25.
143 KB PDF dokumentum

Weboldalainkon sütiket és egyéb internetes technológiákat használunk azért, hogy jobbá tegyük a böngészési élményt. Kérjük, hogy olvassa és fogadja el adatvédelmi tájékoztatónkat.!