A házasságkötési szándékot Budapesten a tervezett házasságkötés helye szerinti kerületben kell bejelenteni.
Rövid leírás
Az ügyintézés személyes megjelenést igényel.
A házassági szándékot a tervezett házasságkötés helye szerinti települési önkormányzat anyakönyvvezetője előtt – Budapesten a tervezett házasságkötés helye szerinti kerületben – be kell jelenteni. A házasságkötési szándék bármelyik anyakönyvvezetőnél bejelenthető.
Azonos állampolgárságú nem magyar állampolgár házasulók az állampolgárságuk szerint illetékes, Magyarország területén található külképviseleti hatóságnál is köthetnek házasságot, feltéve, hogy nemzetközi szerződés és a külföldi állam joga ezt lehetővé teszi.
Budapest VIII. kerületi ügyintézéshez előzetes időpontfoglalásra van szükség. Időpontot itt foglalhat.
A házasulók a házasságkötési szándékukat együttesen, személyesen jelentik be, amelyről az anyakönyvvezető jegyzőkönyvet vesz fel.
Az anyakönyvvezető a házasságkötés időpontját a házasulókkal folytatott egyeztetést követően tűzi ki.
A házasságkötési szándék bejelentéséről felvett jegyzőkönyv egy évig érvényes.
Nem köthető házasság vasárnap, január 1-jén, március 15-én, nagypénteken, húsvétvasárnap, húsvéthétfőn, május 1-jén, pünkösdvasárnap, pünkösdhétfőn, augusztus 20-án, október 23-án, november 1-jén és december 24-26-án, továbbá ha az az adott képviselő-testület hivatala köztisztviselői számára munkaszüneti nap, július 1-jén.
Nem magyar állampolgár házasságkötése
Amennyiben egyik vagy egyik fél sem érti és beszéli a magyar nyelvet, tolmács közreműködésére van szükség. A tolmácsról az anyakönyvvezető gondoskodik, de kérelmükre a házasulók is biztosíthatják a tolmácsot.
A házasságkötést megelőző eljárásban (a házasságkötési szándék bejelentését követően) az anyakönyvi szerv harminc napon belül nyilatkozik a házasságkötéshez szükséges, bemutatott külföldi okiratok elfogadhatóságáról.
Ügyintézés folyamata
A házasságkötési szándékot a házasságkötés tervezett helye szerinti települési önkormányzat anyakönyvvezetője előtt – Budapesten a tervezett házasságkötés helye szerinti kerületben – be kell jelenteni. A bejelentésről jegyzőkönyv készül. Ennek aláírása miatt a menyasszonynak és a vőlegénynek együttesen, azonos időpontban, SZEMÉLYESEN kell megjelenni az illetékes anyakönyvvezető előtt.
A házasság a szándék bejelentésétől (a szándékbejelentésről szóló jegyzőkönyv aláírásának időpontja!) számított – legkorábban – harmincegyedik naptól, a jegyzőkönyv felvételétől számított egy éven belül köthető meg az anyakönyvvezetővel előre egyeztetett időpontban.
A HÁZASSÁGI SZÁNDÉK BEJELENTÉSÉHEZ AZ ALÁBBI IRATOKAT, OKIRATOKAT SZÜKSÉGESEK BEMUTATNI
– a menyasszony és a vőlegény érvényes személyazonosításra alkalmas okmányát (személyazonosító igazolvány/ vagy útlevél/ vagy vezetői engedély)
– a menyasszony és a vőlegény érvényes állampolgárságát igazoló okmányát (személyazonosító igazolvány/vagy útlevél/ vagy honosítási okirat)
– a menyasszony és a vőlegény személyi azonosítóját és lakcímét igazoló hatósági igazolványát (lakcímkártya)
– a tolmács személyazonosításra alkalmas okmányát, lakcímkártyáját (amennyiben az ügyintézés során tolmács jelenléte szükséges),
– a menyasszony és a vőlegény születési anyakönyvi kivonatát (amennyiben a születés az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a születési anyakönyvi kivonatot csatolni)
A nem magyar állampolgár külföldön történt születési adatairól az igazolást az állampolgársága szerinti Magyarországon székelő konzul is kiadhatja. Amennyiben ez magyar nyelven került kiállításra, fordításra nincs szükség.
– a menyasszony és a vőlegény családi állapotának igazolása céljából:
– magyar állampolgárok esetén a nőtlen / hajadon családi állapotot nem kell igazolni,
– elvált családi állapot esetén: a válást is tartalmazó házassági anyakönyvi kivonatot (amennyiben a házasság az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a házassági anyakönyvi kivonatot csatolni)
– özvegy családi állapot esetén: az elhalálozott házastárs halotti anyakönyvi kivonatát / vagy a megszűnt házasságról az elhunyt házastárs halálesetét is tartalmazó házassági anyakönyvi kivonatot (amennyiben a haláleset és / vagy a házasság az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a házassági / halotti anyakönyvi kivonatot csatolni)
A nem magyar állampolgár családi állapotáról az igazolást az állampolgársága szerinti hatóság állítja ki. (Például: az adott külföldi hatóság magyarországi konzulja, a külföldi állampolgár születési helye szerinti anyakönyvvezető, külföldi nyilvántartó hatóság, stb. – az illetékes állam eljárásrendje szerint változó)
– A 16. életévét betöltött kiskorú házasulandó részére – a fentieken túl – a gyámhatóság által kiadott előzetes házasságkötési engedélyt
– A külföldi állampolgár házasulónak – a fentieken túl – nyilatkozni kell arról, hogy személyes joga szerint a Magyarországon tervezett házasságkötésének törvényi akadálya nincs.
A nem magyar nyelven kiállított okirat – ha az ügyfajtára vonatkozó jogszabály másként nem rendelkezik – csak hiteles magyar fordítással ellátva fogadható el. Az Európai Unió tagállamaiban kiállított okiratok többnyelvű formanyomtatvány csatolása mellett fordítás nélkül is elfogadhatók.
A harmadik országok által kiállított okiratok – eltérő rendelkezés hiányában – csak akkor fogadhatók el, ha azt a kiállítás helye szerinti államban felülhitelesítéssel látták el.
A nem magyar állampolgár által tett jognyilatkozatok felvételekor, amennyiben valamelyik fél vagy egyik fél sem beszéli a magyar nyelvet, tolmács közreműködésére van szükség.
(VII.18.)
Egyes anyakönyvi eseményekhez kapcsolódó többletszolgáltatásért fizetendő díjak mértékéről
Hatályos
Hatály kezdete: 2024. október 11.
Utolsó frissítés: 2024. október 14.
INFORMÁCIÓ A HÁZASSÁGKÖTŐ TEREMRŐL
A Józsefváros Önkormányzat kutyabarát, de ha Ön a ceremóniára szeretne kutyát is magával hozni, akkor házasságkötés/bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése esetén az anyakönyvvezetőnél előzetesen írásban nyilatkozni kell ezzel kapcsolatban, hogy a részleteket egyeztetni tudják.
Határidők és díjak
Határidő: A házasság a szándék bejelentésétől (a szándékbejelentésről szóló jegyzőkönyv aláírásának időpontja!) számított – legkorábban – harmincegyedik naptól, a jegyzőkönyv felvételétől számított egy éven belül köthető meg az anyakönyvvezetővel előre egyeztetett időpontban.
Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 63. § (10) bekezdése b) pontja értelmében az anyakönyvi eljárás ügyintézési határideje b) ha az anyakönyvi bejegyzés teljesítésének alapja külföldi okirat, hatvanöt nap.
Tehát, ha külföldi okiratok kerültek benyújtásra a házassági szándék bejelentésekor, akkor azokat a kormányhivatal ellenőrzi (hatvanöt nap) és küldi vissza az anyakönyvvezetőhöz. Ebben az esetben az iratok visszaérkezésétől kell számolni a 30 napos várakozási időt.
Díjak:
Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 18. § (1) bekezdése értelmében a települési önkormányzat térítésmentesen biztosítja a házasságkötésre alkalmas hivatali helyiséget.
(2) * A házasság hivatali helyiségen, illetve hivatali munkaidőn kívüli megkötésének engedélyezéséről a házasságkötési szándék bejelentésének helye szerinti jegyző a kérelem benyújtásától számított öt napon belül dönt.
(5) * Ha a házasság hivatali helyiségen, illetve hivatali munkaidőn kívüli megkötését a jegyző nem engedélyezi, e határozata ellen benyújtott fellebbezés elbírálásának határideje nyolc nap.
19 § (1) * Ha a települési önkormányzat a házasság hivatali helyiségen kívüli megkötése, továbbá munkaidőn kívül történő házasságkötés esetén a többletszolgáltatás ellentételezéseként díjat kíván megállapítani, a szolgáltatásért a települési önkormányzat rendeletében meghatározott mértékű díjat kell fizetni.
Az egyes anyakönyvi eseményekhez kapcsolódó többletszolgáltatásért fizetendő díjak mértékéről szóló Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 18/2018. (VII.18.) önkormányzati rendelete 3. §-a és 4. (1) bekezdése rögzíti a többletszolgáltatási díj és a kedvezmények mértékét.
3 § (1) Anyakönyvi esemény hivatali helyiségen kívüli lebonyolításáért a (3) bekezdésben foglalt kivétellel fél órára 75.000 + ÁFA díjat kell fizetni az önkormányzat részére.
(2) A hivatali helyiségben hivatali munkaidőn kívül történő anyakönyvi esemény lebonyolításáért fél órára 50.000 Ft + ÁFA, egy órára 75.000 Ft + ÁFA díjat kell fizetni a polgármesteri hivatal részére.
(3) A házasulók, valamint az élettársi kapcsolatot létesíteni kívánók valamelyikének közeli halállal fenyegető egészségi állapota esetében az egészségügyi és szociális intézményben, továbbá lakáson lebonyolított anyakönyvi esemény térítésmentes.
4 § (1) A 3. § (1)-(2) bekezdésben meghatározott többletszolgáltatásért fizetendő díjak kedvezményének esetei és a kedvezmény mértéke:
a) 25 % kedvezmény, amennyiben a házasulandók vagy az élettársi kapcsolatot létesíteni kívánók egyik tagja a személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatai szerint az anyakönyvi esemény bejelentésének napján legalább egy éve megszakítás nélkül érvényes VIII. kerületi lakóhellyel rendelkezik,
b) 50 % kedvezmény, amennyiben a házasulandók vagy az élettársi kapcsolatot létesíteni kívánók mindkét tagja a személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatai szerint az anyakönyvi esemény bejelentésének napján legalább egy éve megszakítás nélkül érvényes VIII. kerületi lakóhellyel rendelkezik.
Elektronikus ügyintézés
Az anyakönyvi eljárásokban nincs helye elektronikus ügyintézésnek és a hatóság – a tájékoztatás kivételével – nem tart elektronikusan kapcsolatot.