Településképi kötelezési eljárás akkor indul, ha valaki nem tartja be a kerületi Településképi rendeletben felsorolt településképi kötelezettségeket vagy nem hajtja végre a településképi kötelezésben foglaltakat.
Rövid leírás
Budapest Főváros VIII. Kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2022. (I. 20.) számú határozatával elfogadásra került a Településképi Arculati Kézikönyv (továbbiakban Kézikönyv) és 2022. március 1-jével hatályba lépett a településkép védelméről szóló 2/2022. (I.20.) önkormányzati rendelet (továbbiakban Rendelet), mellyel párhuzamosan hatályát vesztette a korábbi 34/2017. (IX.14.) önkormányzati rendelet.
(I.20.)
A településkép védelméről
Hatályos
Hatály kezdete: 2022. október 1.
Utolsó frissítés: 2024. október 2.
A Rendelet úgynevezett településképi követelményeket határoz meg a kerület teljes közigazgatási területén az építési tevékenységgel érintett építmények
· településképhez való illeszkedését biztosító anyaghasználatára, tömegformálására, homlokzati kialakítására és a zöldfelületek kialakításának módjára,
· a helyi építészeti örökség egyedi és területi védelmére, védetté nyilvánítására és a védettség megszüntetésére,
· a reklámok, reklámhordozók, cégérek és egyéb műszaki berendezések elhelyezésére és alkalmazására, illetve tilalmára vonatkozóan.
A Rendelet szakmai megalapozása érdekében településképi arculati kézikönyv készül. A Kézikönyv feltárja és ismerteti a településen belül jól elkülönülő egyes településrészek arculati jellemzőit és értékeit, és ennek figyelembevételével szöveges és képi megjelenítés formájában javaslatot tesz a településképhez illeszkedő építészeti elemek alkalmazására.
A Településképi rendeletben felsorolt településképi kötelezettségek megszegése, vagy a településképi kötelezésben foglaltak végre nem hajtása esetén bejelentésre, vagy hivatalból eljárva indul a településképi kötelezés eljárás.
Az ügy felszólítással indul (végzés formájában) majd nem teljesítés esetén településképi kötelezési határozat kerül kiadásra, melyben egyúttal bírság is kiszabható.
A bírság összege legalább 100.000, legfeljebb 1.000.000 forint. Amennyiben a bírság nem kerül befizetésre, annak behajtása elindul, és ha a kötelezésben leírtakat nem teljesítik, elindul a végrehajtás.
Ügyintézés folyamata
A településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény 8. § (2) d) pontja az önkormányzat településképi kötelezést adhat ki és bírságot szabhat ki, ide nem értve a reklámhordozók és reklámok jogellenes elhelyezésével kapcsolatos közigazgatási, valamint a településképi bírságot. Az eljárás részletes szabályait a Rendelet tartalmazza. A 2016. évi LXXIV. törvény 11. § (2) bekezdése alapján az önkormányzat a településképi követelmények megszegése vagy végre nem hajtása, továbbá rendeltetésváltozás esetén a helyi építés szabályzat előírásainak megszegése esetére az ingatlan tulajdonosával szemben 1 000 000 forintig terjedő bírság kiszabását rendelheti el (településképi bírság).
Az ügy bejelentésre vagy hivatalból indul.
A bejelentést ügyfélkapun vagy postán lehet beküldeni.
Postacím: Józsefvárosi Önkormányzat Polgármesteri Hivatal 1082 Budapest, Baross u. 63-67.
(I.20.)
A településkép védelméről
Hatályos
Hatály kezdete: 2022. október 1.
Utolsó frissítés: 2024. október 2.
Határidők és díjak
Határidő és bírság mértéke: Az ügy jellegétől függ a teljesítés határideje és a bírság mértéke is; a hatóságnak mérlegelési jogköre van ezeket illetően.
Elektronikus ügyintézés
KÉRELEM BENYÚJTÁSÁNAK MÓDJA
1. CÉG esetén:
Elektronikus kapcsolatfelvételre, azonosítást követően az adott szervezet Cégkapuján keresztül van lehetőség oly módon, hogy ún. e-papír (https://epapir.gov.hu/) kerül eljuttatásra az Önkormányzat Hivatali Kapujára.
2. TERMÉSZETES SZEMÉLY és EGYÉNI VÁLLALKOZÓ esetén:
Elektronikus kapcsolatfelvételre, azonosítást követően saját Ügyfélkapun keresztül van lehetőség oly módon, hogy ú.n. e-papír (https://epapir.gov.hu/) kerül eljuttatásra az Önkormányzat Hivatali Kapujára.
Ha még nem rendelkezik saját ügyfélkapuval, akkor a regisztráció módjáról itt tájékozódhat: https://ugyfelkapu.gov.hu/
3. TÁRSASHÁZAK esetén:
Ha a közös képviselő cég, akkor a „cég esetén” rész szerint, ha magánszemély vagy egyéni vállalkozó, akkor a „természetes személy és egyéni vállalkozó esetén” rész szerint kell eljárni.