A Semmelweis Egyetem új kutatóközpontját a Kőris utca–Diószegi utca–Dugonics utca–Kálvária utca által határolt foghíjtelkeken, illetve a bontásra érett kisebb épületek helyén tervezik megvalósítani. A tervek alapján négy új kutatóépület, továbbá a tömbrehabilitáció eredményeként egy nyitott, átjárható, zöldfelülettel gazdagított belső park épülne meg.
Ehhez kapcsolódóan véleményezést tartott a Józsefvárosi Önkormányzat 2024. június 19-től július 10-ig. A véleményezés kérdőívét összesen 238 fő töltötte ki. A kérdőív számszerűsíthető eredményeit ebben a honlap cikkben foglaltuk össze.
Lakossági visszajelzések és válaszok
A kérdőívben lehetőség volt megjegyzéseket, kérdéseket és javaslatokat is írni. Ennek a hírnek a végén megnézhetik a szöveges lakossági visszajelzéseket és az arra adott válaszokat. A kérdésekre a Józsefvárosi Önkormányzat és a Semmelweis Egyetem válaszolt, attól függően, hogy ki illetékességi körébe tartozik a kérdés.
A Józsefvárosi Önkormányzat, az Országos Tervtanács és a lakossági véleményezés visszajelzései alapján a terv az alábbiak szerint módosult:
- Tovább csökken a beépítés mértéke, a szomszédos lakóépületekhez jobban illeszkednek a tervezett épületrészek. Belső bevilágító udvarok jönnek létre, ami például a Kőris utcai épület esetében azt jelenti, hogy annak oldalsó homlokzata jobban illeszkedik majd a szomszédos templom épületéhez, kevésbé fogja elnyomni azt.
- Az épületek legfelső szintjein, ahol lehetséges, tetőkertek és napelemparkok létesülnek.
- A belső parkba vezető ösvényt a Kőris utcától meghosszabbítják a Dugonics utcáig, így a terület teljesen átjárható lesz, nem kell áthaladni az épületen. A sétány kivezetése a Dugonics utcára lehetővé teszi, hogy a főépület előtt is kis teresedés jöjjön létre.
- Tovább finomodnak a belső kert növényzetének kialakítására vonatkozó tervek: födémsüllyesztéssel és mikrodombok létrehozásával teszik lehetővé fák ültetését. Nagy felületen cserje- és évelő felületet alakítanak ki.
- A belső park kialakítása többszintes, így a ülő-és pihenőfelületek kialakítása is változatos. Ilyeneket terveznek az átvezető sétányra, a vízfelületek környezetébe, valamint mobil székek és pihenőpadok kihelyezésével is számolnak, amelyek évszaktól függően bővítenék a pihenő felületeket.
- Az átvezető sétányról lesz megközelíthető a nyilvános illemhely, melynek üzemeltetését a Józsefvárosi Önkormányzat vállalná.
- A környező utcák végső kialakítására (parkolás, fásítás, forgalom iránya) számos visszajelzés érkezett. Ezeket az Egyetem a közlekedéstervezés során a forgalmi rendre, közúti hálózatra, kerékpárhálózatra, valamint akadálymentesítésre tekintettel fogja vizsgálni. A konkrétumok a kivitelezési tervfázisban lesznek meghatározva és egyeztetve az Önkormányzat szakembereivel.
A lakossági visszajelzések hatására épületszerkezeti szakértővel járták be a tervezők a környező épületeket. Az általuk észlelt problémákat jelezték a közös képviseleteknek, azok kijavításától nem függ a tervezett építkezés. A beruházók továbbá előkészítő statikai vizsgálatokat és talajvíz méréshez fúrásokat végeznek.
Jelentkezzen be ügyfélként, értesüljön első kézből a beruházásról!
2024. november 27-én döntött a Fővárosi Kormányhivatal arról, hogy (a benyújtott kérelem alapján) a Semmelweis Egyetem kutatóközpontjára vonatkozó építési, valamint a meglévő, már kiürített épületek, épületrészek bontására vonatkozó bontási engedélyezési eljárást lefolytatja.
Ez azt jelenti, hogy a lakosoknak – adott szabályok mellett – lehetőségük van ügyfélnek bejelentkezni. Ez azért fontos, mert az építési vagy bontási engedélyezési eljárásban csak az vehet részt (tekinthet be az iratokba, tehet nyilatkozatot, élhet jogorvoslattal a döntés ellen), aki ügyfélnek minősül.
Az alábbi hírben elolvashatja, hogy milyen jogai vannak Józsefvárosban, ha építkezés indul a szomszédjában:
Építkeznek a szomszédomban – milyen jogaim vannak Józsefvárosban?
Építkeznek a szomszédomban – milyen jogaim vannak Józsefvárosban?
További részletekTovábbi kérdése lenne a véleményezéssel kapcsolatban?