Szándék mutatkozik Józsefváros egyik legnagyobb fejlesztési telke, a Diószegi Sámuel, Szeszgyár és Kőris utcák által határolt, 8.435 m2 kiterjedésű terület beépítésére.
A Diószegi Sámuel utca felé kollégium, a Kőris utca-Szeszgyár utcák felé lakóépületek elhelyezését tervezik.
A fejlesztésre a kerületi építési szabályzat (továbbiakban: JÓKÉSZ) már most is lehetőséget ad, ugyanakkor az Önkormányzat településrendezési szerződés keretében megállapodhat a fejlesztővel arról, hogy közcélú fejlesztések is megvalósuljanak.
A környék lakói és a beruházásban érintettek május 21-ig mondhatják el véleményüket az ingatlanfejlesztéshez készült telepítési tanulmánytervről!
Mi épülne a területen?
Az egykori Szeszgyár elbontása után régóta üresen álló Diószegi utca 8. szám alatti saroktelken tervezett ingatlanfejlesztéssel kapcsolatban a jelenlegi tulajdonos telepítési tanulmánytervet készíttetett, ami itt érhető el:
A telepítési tanulmányterv egy adott építési beruházással kapcsolatos önkormányzati döntést elősegítő dokumentáció, amely bemutatja a tervezett építési beruházás építészeti koncepcióját és annak az épített és természeti környezettel való viszonyát. Az egyeztetésre bocsátott tanulmányterv tehát még nem a Józsefvárosi Önkormányzat állásfoglalását tükrözi, kizárólag az egyeztetés lefolytatására szolgál!
A tanulmányterv szerint a telken a környéken épülő egyetemi beruházásokhoz kapcsolódóan egy 269 szobás kollégium, valamint az első, vagy kislakást keresők számára 236 lakás létesülne két belső udvar köré szervezve. A telken a Kőris utca felől közcélra megnyitott, parkosított előkert kerül kialakításra fasorral, a tömbbelsőn pedig egy, a belső kertekhez csatlakozó gyalogos passzázs vezetne át. A földszinti helyiségekben lehetőség lesz a piaci igényeknek megfelelő szolgáltatások megjelenésére is.

Az egyik belső udvara közvetlen kapcsolatban állna a szomszédos telken lévő, Csobánc utcai Mackóvár tagóvoda kertjével, biztosítva, hogy a belső zárt udvar egy része az Óvoda részére napközbeni oktató jellegű kerthasználat céljából elérhető legyen. Az óvodával szemközti épületszárny tervezése során szempont volt, hogy az intézmény kertje a lehető legjobb benapozással rendelkezzen, az óvodával határos kertrészt pedig megnyitnák közösségi kertként a gyerekek számára.
A nemrég átadott Szeszgyár utcai közösségi tér természetesen megmarad az épület szomszédságában, közvetlenül csatlakozva az újonnan kialakuló előkerti zöldfelülethez.
A pinceszinti parkoló megközelítését egy darab, kétirányú be- és kihajtást lehetővé tevő rámpán és egy darab kétirányú be- és kihajtást lehetővé tevő földszinti gépjármű bejáraton keresztül biztosítanák. Az egyik rámpát a telek dél-keleti sarkánál a Kőris utca felől, míg a másikat az átellenes észak-nyugati, Diószegi Sámuel utcáról nyílóan helyeznék el.
A pinceszinten kb. 230, míg a földszinten további 30 parkolóhelyet alakítanának ki a szükséges kerékpártárolókkal együtt.

A beruházás jelenleg előkészítés alatt áll, azt várhatóan az elkészült építészeti tervek engedélyezését, valamint az ingatlan értékesítését követően egy ingatlanfejlesztő cég valósíthatja meg.
A jelenlegi tulajdonos képviselője megkereste az önkormányzatot, hogy a JÓKÉSZ-ben szabályozott módon településrendezési szerződést kössön a rendeletben található szintterületi mutató kedvezmény érvényesítése céljából.
Milyen szabályok vonatkoznak a beruházásra?
Az önkormányzatnak az ingatlanfejlesztés feltételeinek bizonyos mértékű alakítására van lehetősége a településrendezési szerződés megkötésével.
A jelenlegi JÓKÉSZ az alábbi paraméterekkel engedi a telek beépítését:
Telek területe | 8.345 m2 |
Általános szintterületi mutató (az összes bruttó szintterület és a telekterület hányadosa) | 3,5 |
Beépíthetőség terepszint alatt | 85% |
Beépíthetőség terepszint felett | 60% |
Kötelező zöldfelület | 35% |
Párkánymagasság | 21, 18, 17 m |
Kötelező gyalogos átjárás biztosítása a Szeszgyár utca és a Diószegi Sámuel utca között |
A településrendezési szerződés megkötése lehetőséget ad arra, hogy a szintterületi mutató maximum 10%-os emelése esetén az önkormányzat kérje a telek egy részének tulajdonba, vagy közhasználatba adását, vagy valamilyen helyiség átadását az önkormányzat részére lakossági igényt kiszolgáló intézmény- vagy infrastruktúra-fejlesztés céljára.
Ez azt jelenti, hogy ha az önkormányzat hozzájárul, hogy az összes építményszint bruttó alapterülete növekedjen, cserébe bizonyos, a közösség számára hasznos fejlesztéseket kérhet.
Mi az önkormányzat mozgástere?
A beruházó a telket az Önkormányzat döntésétől függetlenül beépítheti, de a tulajdonos által kérelmezett, lakossági véleményezés után véglegesített településrendezési szerződés megkötésével maximum 10%-nyi többletbeépítés engedélyezése mellett lehetőség van néhány közcélú feltétel kikötésére. A tulajdonos képviselőjével való tárgyalások során az Önkormányzat részéről az alábbi feltételek merültek fel:
- a telket átszelő – előírt – gyalogos sétány hosszabb nyitvatartásának meghatározása reggel 8 óra és este 10 óra között;
- a Kőris utca, valamint a Szeszgyár köz felé nyíló előkert közcélú megnyitása a társasház fenntartásában;
- a Mackóvár tagóvoda felé alacsonyabb beépítés az óvoda kertjének téli benapozását biztosítandó. A beépítés figyelembe veszi az óvoda kertjét, emellett az ott lévő közösségi kert megnyitásra kerül az óvoda irányába;
- a Szeszgyár köz felé nyíló szárny földszintjén közösségi funkció létesítése egy helyiség lehetőség szerinti átadásával az Önkormányzat részére.
A Képviselő-testület ugyanakkor dönthet úgy is, hogy nem kívánja megkötni a településrendezési szerződést, ezzel a jelenlegi beépítési paraméterek mellett valósulhat meg a fejlesztés. Ezzel a lehetőséggel ugyanakkor az Önkormányzat lemondana a tulajdonos által felajánlott közcélú hozzájárulásokról.
Mondja el a véleményét!
Tájékoztatjuk az érintetteket, hogy a Józsefvárosi Önkormányzat megindította a Diószegi utca 8.-ra tervezett ingatlanfejlesztés telepítési tanulmánytervének partnerségi egyeztetését és társadalmi véleményezését.
A 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet 56/A. §-ában foglaltak szerint a telepítési tanulmányterve(ke)t a település polgármestere lakossági véleményezésre bocsátja, melyre legalább 15 napos határidőt kell biztosítani. Ennek keretén belül most lehetősége van kifejteni a véleményét a tervezett beruházás kapcsán:
- Mit gondol a telepítési tanulmánytervben bemutatott fejlesztésről?
- Mit gondol a szintterületi mutató kedvezményről? Mit gondol a beruházó által vállalt közösségi célú beruházásokról?
Várjuk továbbá a véleményét annak kapcsán is, hogy
- Milyen funkciót, szolgáltatást látna szívesen a területen?
- Milyen további szempontra hívná fel a figyelmet a tervek és az építkezés kapcsán?
Észrevételeit írásban az alábbi módokon küldheti el 2025. május 21. 16:00-ig:
- E-mailben a foepitesz@jozsefvaros.hu címre a levél tárgyában az alábbiak feltüntetésével: Diószegi 8.
- Papír alapon személyesen a Józsefvárosi Önkormányzat Ügyfélszolgálati Irodáján (1082 Budapest, Baross u. 66-68.).
- Postán keresztül az alábbi címre: Józsefvárosi Polgármesteri Hivatal Városépítészeti Iroda (1082 Budapest, Baross u. 63-67.). Fontos, hogy ez esetben a beérkezés határideje a partnerségi egyeztetés kapcsán 2025. május 21.
A településrendezési szerződés megkötésére irányuló telepítési tanulmányterv partnerségi egyeztetése keretében azokat a véleményeket tudjuk figyelembe venni, amelyeket a véleményező a közösségi érdekre, vagy a jogos magánérdekre vonatkozóan, kifejezetten a tanulmánytervek tartalmára nézve adott meg. A további véleményeket, javaslatokat az önkormányzat egyéb, a területet és környezetét érintő döntéseiben tudja figyelembe venni.
A fejlesztés kapcsán az illetékes józsefvárosi döntéshozók egy utcafórumon is állnak a lakosok rendelkezésére, tájékoztatást nyújtva a partnerségi egyeztetésről és az önkormányzat szempontjairól.
Időpont: május 20. (kedd) 18:00-19:30
Helyszín: Szeszgyár köz (közösségi tér)
Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/1024391606454823
Résztvevők: Rádai Dániel alpolgármester, Camara-Bereczki Ferenc Miklós, a körzet önkormányzati képviselője, a Városépítészeti Iroda illetékes munkatársa
Mi történik az egyeztetés után?
A tanulmányterveket és az ezekkel kapcsolatban beérkezett lakossági véleményeket a Főépítész az Önkormányzat Képviselő-testülete elé fogja terjeszti annak májusi ülésén, akik döntenek arról, megkötik-e a településrendezési szerződést az egyeztetés során figyelembe vett szempontok mentén meghatározott tartalommal.
További kérdése lenne?