Mit tett és mit tervez Józsefváros a klímavészhelyzet kapcsán?

Utolsó frissítés: (Létrehozva: )

Mit tett és mit tervez Józsefváros a klímavészhelyzet kapcsán?

A Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete 2019. november 7-ei alakuló ülésén ellenszavazat nélkül klímavészhelyzetet hirdetett, kinyilvánítva, hogy bár „a klímaváltozást globális folyamatok váltják ki, melyekre Józsefvárosnak kevés hatása van, a nemkívánatos hatásai (pl. hőség, viharok és villámárvizek) ellen azonban helyben kell elkezdeni a védekezést, koncentrálva arra, hogy az üvegházhatású gázkibocsátást helyben is drasztikusan csökkentsük. 

Ezt követően a Képviselő-testület a 9/2020. (I.30.) határozatával elfogadta a Józsefvárosi Klímavédelmi Intézkedési Tervet (JKIT), amely az intézkedések részletes leírását tartalmazza. A dokumentum rendszeres felülvizsgálaton esik át, nyomon követve annak előrehaladását és összhangját a 2021 júniusában megszületett kerületi Klímastratégiával melynek jövőképe egy „klímabarát, közösség-centrikus, élhető, egészséges Józsefváros, ahol a mikroklíma javulását sok zöldfelület és számos, megfelelő állománnyal fásított utca biztosítja”.facface

2025. április 22-i ülésén a Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Közterület-hasznosítási Bizottság elfogadott egy beszámolót a 2023 óta eltelt időszakban megvalósult klímavédelmi intézkedésekről, illetve javaslatot tett a 2025 – 2026-os évekre vonatkozó lépésekre.

A Józsefváros klímavédelmi eredményei és terveit bemutató JKIT illusztrált, lakossági tájékoztatásra szánt változata letölthető:

Mit tett Józsefváros a klímavészhelyzet ellen?

Az alábbiakban bemutatunk néhány, az intézkedési tervből származó intézkedést, amelyről a dokumentumban részleteiben, fényképes illusztrációkkal olvashat.

  • 2023 óta 46 társasház udvara újulhatott meg a Telkes Mária józsefvárosi társasházi zöldítési és klímavédelmi program keretében kiosztott több, mint 43 millió forint segítségével, míg 25 pályázó nyert összesen közel 4.460.000 Ft-ot a “Fogadj örökbe egy közterületet!” pályázaton.
  • Az Önkormányzat és a CYEB jóvoltából megvalósuló lakossági LED-csere program keretében kiosztott mintegy 3000 LED-égő használatával évente körülbelül 50 ezer kg szén-dioxid kibocsátását előzünk meg. Emellett a Hivatal Városüzemeltetési és Zöldprogram Irodájának munkatársai energia-megtakarítási tippeket adtak. 
  • 2023-ban 400 db, 2024-ben 750 db energiahatékony lámpatestet, ablaktömítő szalagot, perlátort és lekapcsolható elosztót tartalmazó energetikai ajándékcsomag került kiosztásra a lakosság körében.
  • Az Önkormányzat tulajdonában lévő intézményi és önkormányzati céges ingatlanok tekintetében valamennyi fogyasztási hely földgáz- és villamos energiafelhasználását a PANDA energiamenedzsment szoftver segítségével  tudja monitorozni.
  • Az Önkormányzat két energetikai témájú projektet indított 2023-ban Európai Uniós forrásból:  a European City Facility – Városokkal a városokért egyik pályázatán elnyert mintegy 24 millió forintos támogatásból 2023-ban 22 db intézmény és 57 db önkormányzati tulajdonú bérház jelenlegi energetikai állapotát mértük fel. A ComActivate – Épületekkel kapcsolatos beavatkozások tervezése sérülékeny városnegyedekben pályázaton 28.942.316 Ft-ot nyert el az Önkormányzat, melynek elköltésére 2024. őszén elkészült egy stratégia a kerület energiaszegénységgel érintett városnegyedeinek energetikai felújítására.
  • Az Önkormányzat minden évben meghirdeti bérlői körében az Otthonfelújítási pályázatot, melynek keretében 300.000 Ft, később 500.000 Ft támogatást adott a bérleményeiben a lakók által megvalósítandó beruházásokhoz, így olyan beruházásokhoz is, amelyeknek energetikai vonzatuk is van.
  • A magas színvonalú, korszerű és olcsóbb közvilágítás érdekében az Önkormányzat és a BDK Kft. számos közterületen energiahatékony lámpatest-cserét hajtott végre, illetve új kandelábereket telepített.
  • A „gyengébb közlekedők” biztonságának és kényelmének javítása, a gépkocsi közlekedés sebességének lassítása,  az aktív közlekedés (pl. gyalogos, kerékpáros, rolleres) elősegítése,  a levegőminőség javítása és a hangszennyezés csökkentése érdekében az Önkormányzat új parkolási szabályozást, járdaszabadítási programot indított el. 
  • Az Önkormányzat közlekedésbiztonsági és forgalomcsillapítási programja célul tűzte ki a gépjárműforgalom csökkentését, lassítását, valamint a gyalogos- és kerékpáros közlekedés elősegítését, melyet a Magdolna-negyedben már megvalósítottak, míg más városrészekben fokozatosan vezetik be a 30 km/h-s zónákat és egyéb biztonságnövelő intézkedéseket.
  • A „Kerékpáros közlekedés támogatása” pályázat keretében összesen 93 diák kapott anyagi támogatást emberi erővel hajtott kerékpár és egyéb, mikromobilitási eszköz vásárlásához. Az önkormányzat 4 kerékpárt szerzett be hivatali használatra, és több kerékpáros programot szervez rendszeresen: kezdők oktatását, városi közlekedést segítő „Bebiciklizést”, bringás reggeliket, valamint gyerekeknek szóló „Critical Csepp” eseményt. 
  • A JGK Zrt. haszongépjármű parkjának korszerűsítése során már tisztán elektromosan működő gépjárműveket szerzett be, amely a kerület keskeny utcáiban használható, locsolás és tisztítási tevékenységekre. 
  • A  kerület belső területeinek lefedése után 2023-ban folytatódott a kerület külső részeinek MOBI pontokkal történő ellátása, illetve a kerület MOL Bubi pontjai az elmúlt években organikusan fejlődtek a rendszer kiépülésével, jelenleg összesen 23 db működik a kerületben.
  • A tömegközlekedés népszerűsítése érdekében az Önkormányzat folytatta a Népligeti trolibuszvonal fejlesztését és kibővítette a bértámogatásra jogosult rászoruló fiatalkorúak körét. A 2022-es részvételi költségvetés egyik nyertes ötlete alapján 2024-ben 3 eső- és napvédett buszmegálló lett megépítve.
  • A Józsefvárosi Önkormányzat 2023–2024-ben átfogó lakossági szemléletformáló programokat indított hulladékkezelés, közlekedés, energetika, közösségépítés és zöldügyek terén. Online kampányok, plakátos tájékoztatás, helyi programok, valamint térképes információs rendszerek segítik a lakosság környezettudatosságának növelését.
  • Az Önkormányzat több hulladékkezelési és környezettudatos programot indított: lakossági, intézményi és közösségi komposztálási lehetőségeket biztosított, valamint zöldhulladék-gyűjtési akciókat szervezett. Emellett csikkmentes kampányt, hulladékgyűjtők kataszterének elkészítését, használt ruhák, veszélyes hulladékok és használt háztartási olaj gyűjtését is elindította.
  • Több városfejlesztési projekt valósult meg, melyek célja a zöldfelületek bővítése és a közterek élhetőbbé tétele volt – ilyen például a Somogyi Béla utca újranövényesítése, a Bacsó Béla utca sétálóutcává alakítása vagy a Práter és Tömő utcák felújítása. A Horváth Mihály tér, az Alföldi–Népszínház csomópont, a Losonci tér és a Szeszgyár utca átalakítása szintén hozzájárult egy zöldebb, gyalogosbarát kerület kialakításához.
  • Egyéb zöldfelület-növelő intézkedések közé tartozik a Cinka Panna kert, ezen felül egy új zöld közösségi tér valósult meg a Magdolna negyedben, valamint kutyafuttatót létesítettek a Tömő utcában. A Kálvária téren elbontották a volt Shell benzinkutat, helyén parkolókat és 615 m² zöldfelületet alakítottak ki. A Magdolna utcában növényládákba ültetett galagonyafákkal és évelőkkel tették zöldebbé az utcát.
  • Az elmúlt években számos közösségi kert és zöldfelület jött létre a helyi lakosok bevonásával, ilyen például a Grundkert, a Tolnai kert, a Kőris Kert és a Vajda Péter közösségi kert. Emellett mikroparkok is létesültek több helyszínen, hogy árnyékot, pihenőhelyet és zöldet biztosítsanak az utcákon. 
  • Józsefváros Önkormányzata „nincs utca zöld nélkül” célkitűzéssel Utcafásítási Programot indított, melynek célja a városi hősziget-hatás csökkentése, a természet közelebb hozása a lakókhoz, és az élhetőbb városi környezet megteremtése. A program első két ütemében több mint 170 fa és mintegy 1600 m² zöldfelület létesült különböző közterületeken. 
  • A helyi rendelet módosításával pontosabbá vált a fakivágások utáni pótlás rendszere, míg az országos szabályozás (282/2024. Korm. rendelet) bevezette a zöldfelületi tanúsítványt és védjegyet, valamint bővítette az önkormányzati környezetvédelmi hatásköröket. A kerületi építési szabályzat (JÓKÉSZ) szigorúbb zöldfelületi és klímaadaptációs előírásokat vezetett be, többek között kötelező zöldtetőket, vízáteresztő burkolatokat és záportározókat írva elő új építések esetén. 
  • Józsefváros 2024-ben elkészítette közterületi fakataszterét, amely 6087 fa részletes adatait tartalmazza, és bárki számára elérhető online. Emellett 2025-ben megkezdődött a magánterületeken található fák felmérése is, hogy a kerület teljes zöld állománya átláthatóvá váljon.
  • Az önkormányzat különböző védelmi intézkedéseket vezetett be, nyáron párakapukkal, ivókutakkal, szökőkutakkal, locsolással és klimatizált helyiségek megnyitásával, télen pedig tájékoztatással és fűtött intézmények elérhetővé tételével védi a lakosságot az extrém időjárási körülményekkel szemben.
  • 2025 első felében Józsefvárosban is kihelyeznek meteorológiai mérőműszereket a LIFE Városi Eső projekt keretében, amelyek többek között a csapadék mennyiségét, hőmérsékletet, páratartalmat és széladatokat mérnek majd. Emellett 2024-ben elkészült a kerület zuzmótérképe is, amely 51 zuzmófajt azonosított; ezek az érzékeny növények jól mutatják a levegőminőséget, így a térkép fontos információkat nyújt a kerület légszennyezettségéről.

Milyen intézkedéseket tervez Józsefváros a következő években?

Az Önkormányzat az alábbi tervek megvalósítását tűzte ki rövid távú célként: 

  • Zöldfelületek növelése a kerület számos pontján, például a Harminckettesek terén, az Orczy téren, a Százados negyedben.
  • Hőérzet javítására irányuló intézkedések megvalósítása, például párakapuk, ivókutak, klimatizált helyiségek és árnyékolt buszmegállók létesítése.
  • Esőkertek és csapadékvíz helyben tartását segítő megoldások beépítése a zöldfelületi fejlesztésekbe.
  • A „Fogadj örökbe egy közterületet! ” pályázat folytatása és városrendezési szabályok módosítása a zöldebb, élhetőbb környezetért.
  • Napelemes rendszerek telepítése önkormányzati épületekre a fenntartható energiafelhasználás érdekében.
  • Kerékpárvásárlás támogatása, Bubi bővítése, mikromobilitási pontok fejlesztése és közlekedésbiztonsági beavatkozások többek között a Csarnok és Népszínház negyedekben.
  • Lakosság bevonása energiatakarékos megoldásokba, pl. pályázatok, edukációs programok, önkormányzati bérlőket segítő LakóTér Iroda létrehozása.
  • Közvilágítás korszerűsítése több utcában (pl. Lósy Imre, Dugonics), elektromos járművek beszerzése az önkormányzati gépparkba.
  • Zöld szemlélet terjesztése programokon keresztül, mint a Madarász Ovi, komposztálás, növényvásár, Autómentes Nap és Füvészkerti séták.
  • Klímatudatosság ösztönzése, tájékoztatás fenntarthatósággal kapcsolatban a hivatal dolgozóinak körében.
  • Releváns rendeletek módosítása, természetvédelmi mérések, például meteorológiai műszerek és zoológiai vizsgálatok bevezetése.

Köszönjük, hogy időt szánt Józsefváros klímavédelmi intézkedéseinek megismerésére!

Ilyen intézkedéseket Ön is javasolhat Józsefváros számára: május 25-ig ötleteket adhat be a Részvételi költségvetés keretében, amelyből az elmúlt években számos, a környezetet zöldítő fejlesztés valósult meg.

Az erre vonatkozó információkat itt találja.

További kérdése van?

Városüzemeltetési és Zöld Iroda

1082 Budapest, Baross u. 63-67. III. em. 307. varosuzemeltetes@jozsefvaros.hu +36 1/459-2576 +36 20/261-9981 (közterület-használat) +36 20/521-1378 (pénteki napokon)

Weboldalainkon sütiket és egyéb internetes technológiákat használunk azért, hogy jobbá tegyük a böngészési élményt. Kérjük, hogy olvassa és fogadja el adatvédelmi tájékoztatónkat.!