



műanyag: kizárólag italos PET-palackok és azok lecsavart kupakjai, flakonok, szatyrok, fóliák (csak csomagolási műanyag)
fém csomagolási hulladék: konzerv és italos fémdobozok (a hulladékudvarokban külön konténerekben gyűjtik)
italos kartondoboz: kiöblített tejes-, gyümölcsleves dobozok (Tetra Pak) (2022. január 1-től)

CD-lemezt, vegyszeres és zsíros, szennyezett flakonokat, műanyag játékokat, hungarocellt, ételmaradékkal szennyezett konzervdobozokat.

A műanyag az egyik legnagyobb mennyiségben keletkező hulladékfajta, amiből négy fő hulladéktípust (frakciót) gyűjtenek az FKF szelektív hulladékgyűjtési rendszerében:




A lakossági szelektív gyűjtésből származó műanyag-fém együtt gyűjtött hulladék gépi és kézi feldolgozása korszerű technológia segítségével történik.
Ennek az anyagféleségnek az újrahasznosítására jól működő háttéripar alakult ki. A különböző műanyagfajtákat külön-külön hasznosítják. A vegyesen összegyűjtött műanyaghulladékokat a hulladékválogatóban anyagfajta és szín szerint különítik el.
A hasznosítóüzemben ezután a műanyagokat tisztítják és darabolják, majd granulátumot készítenek belőlük, ami közvetlenül alkalmas már késztermékek előállítására.

Azért, mert ha eredeti formájukban tesszük a lapítható hulladékokat (pl. a műanyag palackot) a kukába, jóval kevesebb fér el benne. Ezáltal kevesebb hasznos anyagot (és több levegőt) szállítanak a kukásautók, több fordulóra van szükség, a járművek jobban terhelik a környezetet, és a szolgáltató üzemeltetési költségei is növekednek.

Röviden: nincs.
Bővebben azonban elmondható, hogy hulladékfajtákként különböző járművekbe teszik a sárga, illetve a kék fedelű kukák tartalmát, és ugyancsak más járművek szállítják el a háztartási vegyes hulladékot. Erről bárki meggyőződhet, hiszen az ingatlanhasználók ismerik a szállítási időpontokat.
A hulladékok összeöntése egyébként is pénzkidobás lenne, nem beszélve a környezetterhelésről. Az FKF-nek hulladéklerakási járulékot kell fizetnie saját fenntartású lerakójában is (PRHK – Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központ). A szelektíven gyűjtött hulladékokat viszont szétválogatva értékesítik, ami bevételt, és nem kiadást jelent.
A szelektív kukák tartalmát más-más helyre szállítják válogatásra, és innen kerül további felhasználásra, míg a vegyes háztartási hulladék két helyre kerülhet: a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központba vagy a XV. kerületben található Fővárosi Hulladékhasznosító Műbe. Előbbiben a keletkező gázokat hasznosítják és villamos energiát állítanak elő belőlük. Utóbbiban – ami az ország egyetlen települési szilárdhulladék tüzelésű erőműve – a hulladékból villamos energiát és távhőt állítanak elő.

FELELŐS KÖZÖSSÉG, FENNTARTHATÓ JÓZSEFVÁROS 


