Kérvényezheti születési családi, illetve utónevének megváltoztatását.
Rövid leírás
Magyar állampolgár kérelmére a születési családi, illetve utónevének megváltoztatását az anyakönyvi szerv engedélyezheti.
A szülő családi nevének megváltoztatása a szülők erre irányuló kérelmére kiterjed a szülő családi nevét viselő kiskorú gyermek családi nevére is.
A kiskorú nevében a szülő nyújthat be névváltoztatási kérelmet vagy – ha a gyermek nem áll szülői felügyelet alatt – a gyám a gyámhatóság jóváhagyásával kérelmezheti a névváltoztatást.
A korlátozottan cselekvőképes kiskorúnak hozzá kell járulnia a névváltoztatáshoz.
Ha a kérelmező nevét a házastársa házassági névként viseli, a névváltoztatás hatálya rá is kiterjed.
Nem lehet engedélyezni vagy csak különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén engedélyezhető a magyar hagyományoktól eltérő hangzású, magyartalanul képzett név, történelmi név, régies írásmóddal írott családi név viselése, illetve az előző névváltoztatás hatálybalépésétől számított 5 éven belül újabb névváltoztatás.
A személyhez fűződő jogot sértő családi név nem engedélyezhető.
Ha a névváltoztatással érintett anyakönyvi esemény külföldön történt, a névváltoztatás engedélyezésének feltétele a hazai anyakönyvezés.
Ügyintézés folyamata
Budapest VIII. kerületében az ügyintézéshez előzetes időpontfoglalásra van szükség. Időpontot itt foglalhat.
A név megváltoztatása iránti kérelmet személyesen kell benyújtani bármely anyakönyvvezetőnél vagy közvetlenül a névváltoztatási ügyekben eljáró, a névváltoztatást engedélyező szervnél (Budapest Főváros Kormányhivatala Állampolgársági és Anyakönyvi Főosztály Névváltoztatási Osztály, 1105 Budapest, Kőrösi Csoma Sándor út 53-55. sz.).
Az anyakönyvvezető a kérelmet átveszi, majd továbbítja Budapest Főváros Kormányhivatala Állampolgársági és Anyakönyvi Főosztály Névváltoztatási Osztályára annak elbírálása céljából.
A külföldön élő magyar állampolgár a kérelmét bármely hivatásos konzuli tisztviselőnél is előterjesztheti.
Születési családi és/vagy születési utónév megváltoztatását az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter engedélyezheti.
A kérelem személyesen, lakóhelytől függetlenül, bármely települési önkormányzat anyakönyvvezetőjéhez vagy közvetlenül a kérelem elbírálására jogosult Budapest Főváros Kormányhivatala Állampolgársági és Anyakönyvi Főosztály Névváltoztatási Osztályához nyújtható be.
Külföldön élő magyar állampolgár esetén bármely hivatásos konzuli tisztviselő előtt benyújtható a kérelem.
A kérelemhez javasolt mellékelni a kérelmező, valamint azon személyek anyakönyvi kivonatát, akiknek anyakönyvi bejegyzését a névváltoztatás érinti (elsőroban születési és házassági anyakönyvi kivonato/ka/t). Amennyiben az elektronikus anyakönyvi rendszerben rögzítésre kerültek az érintett anyakönyvi események, úgy nincs szükség papír alapú okirat bemutatására.
Amennyiben élő személy családi neve viselésének engedélyezésére irányul a kérelem, a kérelmezett családi nevet viselő személy hozzájárulása szükséges. Elhalt személy családi nevének viselésére irányuló kérelem esetén a halolesetet az anyakönyvi nyilvántartásban rögzíteni kell.
Nagykorú kérelmező esetén:
Személyazonosság igazolására alkalmas okmányok: személyazonosító igazolvány, vezetői engedély vagy útlevél.
Magyar állampolgárság igazolására alkalmas okmányok: személyazonosító igazolvány, útlevél.
Lakcím igazolására: lakcímet és személyi azonosítót igazoló hatósági igazolvány (lakcímkártya).
Kiskorú kérelmező esetén:
A szülői felügyeletet közösen gyakorló szülők együttes személyes megjelenése szükséges a kérelem benyújtásához.
Amennyiben nem a névváltoztatást kérő szülő a gyermek törvényes képviselője, a névváltoztatáshoz a törvényes képviselő hozzájárulása is szükséges.
Amennyiben a kiskorú a 14. életévet betöltötte, személyes megjelenése és a személyazonosításra alkalmas okmányának bemutatása is szükséges.
Személyazonosításra, magyar állampolgárság igazolására alkalmas okmányok: személyazonosító igazolvány, vezetői engedély vagy útlevél, és lakcímet és személyi azonosítót igazoló hatósági igazolvány.
Az érintett az új születési nevet a névváltoztatás engedélyezését követően jogosult és köteles viselni és az okmányok cseréjéről haladéktalanul gondoskodni. A megváltozott adatokat tartalmazó anyakönyvi kivonat kiállítása kérelmezhető bármely települési önkormányzat anyakönyvvezetőjénél személyesen vagy postai úton.
Határidők és díjak
Határidő: Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 63. § (10) bekezdés a) pontja értelmében a kérelemre induló anyakönyvi eljárás ügyintézési határideje névváltoztatási kérelem esetén negyvenöt nap.
Díjak: A születési név megváltoztatására irányuló kérelem igazgatási szolgáltatási díja változó.
- A születési utónév megváltoztatására irányuló kérelem igazgatási szolgáltatási díja 13 000 forint.
- A születési családi nevet, valamint a születési családi és utónevet érintő névváltoztatási kérelem igazgatási szolgáltatási díja 18 000 forint.
Az igazgatási szolgáltatási díjat átutalással kell megfizetni a Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) Előirányzat-felhasználási keretszámlájára.
Az átutalási igazolásnak tartalmazni kell az alábbiakat:
- Átutalás összege (13.000 vagy 18.000 forint)
- Számlaszám: 10023002-00299592-00000000
- Kedvezményezett neve: Budapest Főváros Kormányhivatala
- Közlemény: „névváltoztatás” megjelölése, továbbá a névváltoztatással érintett személy házassági és születési neve (kiskorú vagy gondnokolt esetén nem a befizetést teljesítő személy nevét kell feltüntetni, hanem a névváltoztatással érintett személy nevét)
Az átutalás megtörténtének igazolására szolgáló banki visszaigazolás másolatát a névváltoztatási kérelemhez csatolni szükséges.
Az anyakönyvi kivonat és a hatósági bizonyítvány kiállítása illetékmentes.
Az igazgatási szolgáltatási díjat az eljáró hatóság által megjelölt számlára kell megfizetni.
Elektronikus ügyintézés
A névváltoztatási eljárásban nincs helye elektronikus ügyintézésnek és a hatóság – a tájékoztatás kivételével – nem tart elektronikusan kapcsolatot.