Hat fantasztikus szervezet, szakmai közösség és magánszemély közül választhatja ki szeptember 5-ig Józsefváros lakossága, hogy ki kapja a Józsefvárosi Közösségekért kitüntetést.
Tavaly Józsefvárosban új díjat alapítottunk, melynek neve „Józsefvárosi Közösségekért”. A kitüntetésben a Józsefváros érdekében kifejtett áldozatos tevékenység elismeréseként olyan civil és közösségi munkát végző szervezetek, magánemberek, informális közösségek részesülnek, akik a társadalmi igazságosságért, egyenlőségért, befogadásért, Józsefváros biztonságáért és a környezeti fenntarthatóságért végzett munkájukban értek el kiemelkedő eredményt.
A díjra bárki tehetett jelölést, a díjazottak kiválasztása pedig közönségszavazással történik, amelyben minden józsefvárosi lakos részt vehet.
Kérjük, csak akkor szavazzon, ha Ön józsefvárosi lakos. Mindenkinek egy szavazata van! (Kérjük, segítsen megőrizni a közönségszavazás tisztaságát azzal, hogy csak egyszer adja le a szavazatát.)
SZAVAZATÁT EZEN AZ ŰRLAPON ADHATJA LE >>>
Az online szavazáshoz gmailes címmel kell bejelentkezni, amelyet az Önkormányzat munkatársai nem látnak, ez csupán annak biztosítására szükséges, hogy egy címről csak egy szavazat érkezzen.
A közönségszavazás 2021. szeptember 5-ig vasárnap éjfélig tart.
Ebben az évben a kitüntetést 2 díjazott kaphatja meg, szavazategyenlőség esetén az önkormányzat illetékes bizottsága dönt.
Az online szavazáson kívül személyesen is leadhatja szavazatát a Polgármesteri Hivatal előterében található dobozba: Budapest 1082 Baross u. 63-67.
A díjra összesen 9 jelölés érkezett, akik közül az itt szereplő közösségek és magánszemélyek fogadták el a jelölést.
JELÖLTEK:
A JÓZSEFVÁROSI SZENT KOZMA EGÉSZSÉGÜGYI KÖZPONT (JEK) SZAKMAI KÖZÖSSÉGE JEK.HU
A JEK közössége a Covid ellen azonnal védekezni kezdett, amikor a járvány elindult: minden emeleten érintésmentes kézfertőtlenítő van kihelyezve, a betegeknek maszkot hajtogattak és PCR teszttel szűrtek önkormányzati dolgozókat, gyorsteszttel pedig a lakosságot.
Oltottak végig, és oltanak mind a mai napig. Dolgozóiknak ételt-italt szereztek, ezzel is csökkentve a rájuk háruló terheket. Jó kapcsolatot ápolnak a helyi szociális intézményrendszerrel, a rászoruló lakókat tisztasági csomagokkal segítették a dolgozók.
Összesen 900 fő 60 év feletti józsefvárosi lakosnál végeztek ellenanyagszűrést.
Négy orvos és tíz asszisztens vett részt 40 napon át kirendelve fertőző és intenzív osztályokra a Covid betegek közvetlen ellátásában.
Cikkek a Covid alatti munkáról:
https://old.jozsefvaros.hu/hir/76903/ott-voltunk-a-jek-ben-az-ellenanyagszuresen
NEM ADOM FEL ALAPÍTVÁNY NEMADOMFEL.HU
A NEM ADOM FEL nem pusztán egy szervezet neve, hanem egy lelkület, újfajta megközelítés a szociális területen, amely áthatja csapatukat. Céljuk, hogy a társadalom hátrányos helyzetű tagjai (fogyatékosággal élő személyek, tanulásban akadályozottak, szociálisan hátrányos helyzetű fiatalok, időskorúak, stb.) higgyenek abban, hogy szükség van a tehetségükre, és ha nem adják fel, képesek lehetnek a sikerre, az értékteremtésre.
Ahhoz szeretnék hozzásegíteni Őket, hogy a saját erejüket, tehetségüket megélve, felhasználva programjaik aktív közreműködői, sőt létrehozói legyenek, sajátjuknak, saját teljesítményüknek érezve azokat. Abban hisznek, hogy az Ő küzdelmükben rejlő erkölcsi tőke gazdagíthatja, nemesítheti a társadalmat.
Az Alapítvány tulajdonában van a józsefvárosi NEM ADOM FEL KÁVÉZÓ ÉS ÉTTEREM, amely BUDAPEST ELSŐ FOGYATÉKOSSÁGGAL ÉLŐ EMBEREK ÁLTAL ALAPÍTOTT KÁVÉZÓJA, ahol maguk a fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű emberek készítik és szolgálják fel az ételeket és az italokat, illetve közreműködnek a programok szervezésében és lebonyolításában.
Filozófiájuk:”Mindenki elég gazdag ahhoz, hogy másoknak segítsen!”
Cikkek:
http://www.joszolgalatdij.hu/?mod=news&cla=news&fun=shownews&cat_id=11&id=3000094&temp=base
https://old.jozsefvaros.hu/hir/75854/oteves-a-nem-adom-fel-kavezo
ROTARY CLUB BUDAPEST-MARGITSZIGET ROTARY-MARGITSZIGET.HU
A szervezet 11 éve van jelen Józsefvárosban, melynek fókusza elsődlegesen a Losonci Téri Általános Iskola. Az iskola sokirányú támogatása mellett a Club felismerte, hogy tenniük kell a környezeti fenntarthatóságért is, ennek keretében indult el egy erős elmozdulás efelé. Ebben az évben fa ültetési akciók, valamint a Molnár Ferenc Park örökbefogadása valósult meg, valamint fűszerkert és madáretetők kihelyezése a parkban, mely a Losis gyerekek aktív bevonásával valósul meg. Hisznek abban, hogy a jövő nemzedék gondolkodását példamutató magatartással és aktív bevonásukkal tudjuk változtatni.
2021. augusztus 23-án az önkormányzat által szervezett adománygyűjtés keretében józsefvárosi rászoruló gyerekek részére adtak át tanszeradományt több, mint 70.000ft értékben.
2021. június vége: a LÜK Országos Bajnokságon 3. helyen végzős 3 diákot támogattak fejenként 50.000 forint értékű tablettel.
2021. június 10: Molnár Ferenc Park avatása bio piknikkel egybekötve.
2021. június 10: 600 ezer forint nagyságrendben adtak át a Losonci Téri Általános Iskolában tanuló gyerekek számára készségfejlesztő és tanulást/tanítást segítő eszközöket. 2021. 2021. május: a Berlin-Gendarmenmarkt Club támogatásával egymillió forint értékű infokommunikációs eszköz beszerzésével segítették a Losonci Téri Általános Iskola tanulóit, közel 400 ezer forint összegben a tanárok kaptak laptopokat
2021. május 4: faültetés a Losiban a végzős diákok részére
2021. húsvét: 40 józsefvárosi rászoruló családot egyenként 10 000 Ft értékű, kizárólag élelmiszerre fordítható utalvánnyal segítettek.
2021. február: 7 db használt, de kiválóan működő okostelefont adtak gyerekeknek a jobb kommunikáció végett, akik a távoktatásban leszakadtak
Cikkek:
https://old.jozsefvaros.hu/hir/76495/jobban-megbecsuljuk-ami-a-sajat-kezunk-munkajat-is-dicseri
https://old.jozsefvaros.hu/hir/76348/ultess-egy-fat-az-elmulas-ellen
SETÉT JENŐ POLGÁRJOGI AKTIVISTA
Az ország talán legismertebb és legkövetkezetesebb roma jogvédője, akinek jelentős a tevékenysége szociális munkásként is. Jogvédelem és szociális segítő munka – ez két olyan terület, amelyen Setét Jenő jelentős teljesítményt ért el és amelyek kiemelten fontosak Józsefváros roma közösségei számára. 1995-től folyamatosan szociális munkásként és civil jogvédőként dolgozik. 1995-től, 2010-ig a Roma Polgárjogi Alapítványnál, majd 2010-től, 2011-ig a TASZ-nál és 2012-től a NEKI-nél. Jelenleg az Idetartozunk Egyesület elnöke, amely a 2011-es népszámlálással kapcsolatos kampányból nőtt ki, amikor Setét Jenő azon dolgozott, hogy a romák vállalják saját identitásukat.
2020-ban Wallenberg-díjat kapott, mert „mindig határozottan lépett és lép fel a magyarországi szélsőségek, a szaporodó szélsőséges csoportok és a félkatonai szervezetek ellen”. A pénzjutalmat a gyöngyöspatai roma diákokat oktató tanodának adta. Az utóbbi idők legaktívabb roma közéleti embere szenvedélyesen védi az emberi jogokat, gyújtó hangú beszédmondó, kiváló szónok, de 2021-ben például a Diószegi utcában is szervezett virágültető akciót.
Cikkek:
ZAHID MEHMOOD VÁLLALKOZÓ
Zahid Mehmood az indiai Kasmír Pakisztán által elfoglalt részéből érkezett Magyarországra 2010-ben menekültként. Élt Norvégiában is, ahol sofőrként dolgozott, de aztán visszaköltözött Magyarországra. Különféle vállalkozásokat indított és a Népszínház utcában ma már számos üzlet tulajdonosa. Az övé többek között a 2016-ban nyitott Kashmir Bazár és a Kashmir étterem is és van az utcában fodrászata és mosodája is.
2021 nyarán támogatta a Népszínház Kasmír Fesztivál szervezését, amelynek keretében multikulturális gyerekprogramok, táncos programok és koncertek is voltak.
Cikkek:
https://old.jozsefvaros.hu/hir/75346/a-magyarok-nem-eleg-kitartoak-vallalkozni
https://old.jozsefvaros.hu/hir/76935/ilyen-volt-a-kasmiri-de-nem-csak-gasztrofesztival
GRUNDKERT KÖZÖSSÉGI KERT FACEBOOK.COM/GRUNDKERT
A Grundkert közösségi kert 2012-ben alakult a VIII. kerületben, helyi lakosok és civil aktivisták együttműködésével. Az elmúlt nyolc évben egy sokszínű és erős közösséget hoztunk létre. Célunk a vegyszermentes városi kertészkedés, ami fejleszti a környezettudatos gondolkodást, egyúttal közösséget teremt.
Az elmúlt években sokféle programot szerveztek tagjaik és a helyi lakosság számára. Ezekből néhány példa:
Közösségi Kertek Éjszakája – a Grundkert kezdeményezésére négy évvel ezelőtt indult esemény. Évről-évre sok fővárosi és vidéki közösségi kert kapcsolódik a kezdeményezéshez különféle programokkal (pl. koncert, jóga, kézműves foglalkozások, előadások stb.), egy napra megnyitva a kerteket a nagyközönség számára. Az eseményt minden alkalommal a csatlakozó kertek tagsága szervezi, alakítja, a saját anyagi és humán erőforrásainak felhasználásával.
Ismeretterjesztő előadások, foglalkozások – Szakemberek bevonásával előadásokat szerveznek a kert- illetve a tágabb közösség számára, olyan témakörökben mint például a házi komposztálás, permakultúra, napaszaló készítés.
Magyar Népmese Napja – Több éves hagyomány, melynek keretében tartottak már közös mesemondást a Menedék Egyesülettel, meghívtak hivatásos mesemondókat, óvodapedagógus tagjuk vezetésével pedig a magyar népmesei hagyományokra épülő interaktív hétpróbát szerveztek.
Cikkek:
https://old.jozsefvaros.hu/hir/76926/nagyobb-reszben-kozosseg-kisebb-reszben-kert-video