A Józsefvárosi Önkormányzat képviselő-testülete 2025. június 26-i ülésén elfogadta a 2022-2029-re szóló Vagyongazdálkodási terv felülvizsgálatát, ami meghatározza az önkormányzat céljait és teendőit a következő 4 évre.
Mi az a Vagyongazdálkodási terv?
A Józsefvárosi Önkormányzat 2022 májusában fogadta el Józsefváros 2022-től 2029-ig szóló közép- és hosszú távú vagyongazdálkodási tervét. A terv lefektette az Önkormányzat beruházásainak fő irányait: a bérházfejlesztési és otthonteremtő programot, az óvoda fejlesztési programot, valamint a helyiséggazdálkodás átalakításának és a közterek felújításának alapelveit. Az egyes önkormányzati tulajdonú bérházakat a terv különböző kategóriákba sorolta annak alapján, hogy mi a terve az Önkormányzatnak velük.
Miért volt szükséges a tervet felülvizsgálni?
Az eltelt 3 évben jelentős előrelépések történtek a terv megvalósításában, ugyanakkor a környezet is jelentősen változott, így megérett az idő a következő 4 év legfontosabb céljainak és teendőinek kijelölésére az önkormányzati ingatlanvagyon tekintetében.
Mi történt korábban?
A Terv felülvizsgálata során a lakosság számára is biztosítottuk a véleményezés lehetőségét 2025. május 27. és június 13. között. A módosítások tartalma alapján a véleményezés lehetősége kiemelten érintette az egyes kategóriaváltó bérházak lakóit, az önkormányzat helyiségeit bérlőket, társasházi tulajdonosokat és közös képviselőket.
A lakosok és szakmai szervezetek két, tematikusan létrehozott kérdőíven keresztül mondhatták el véleményüket a bérházak és a helyiséggazdálkodás kapcsán. Ezek mellett 2025. június 10-én lakossági fórumot tartottunk 30 fő érdeklődő részvételével, amelyen az érintett illetékesekkel közösen volt lehetőség a módosításokkal kapcsolatos kérdéseket és javaslatokat megvitatni.
A véleményezés eredményét itt olvashatja el: https://reszvetel.jozsefvaros.hu/downloads/2025/05/Vagyongazdalkodasi-terv_eredmeny_2025.pdf
Változó jogszabályi környezet
Az elmúlt időszakban több törvényt is elfogadott az Országgyűlés, amelyek érintik a Józsefvárosi Önkormányzat vagyonát. Elsőként 2024. április végén fogadott el egy olyan törvényt, amelynek értelmében az állam 10 épületet sajátít ki a Diószegi Sámuel utcában és annak környékén.
Ezt a törvényt figyelembe véve kerültek a Vagyongazdálkodási tervbe olyan változtatások, mint például
- a Diószegi Sámuel utca 20. bontandó kategóriába sorolása, amelyet a Vagyonterv felülvizsgálata során még nem sajátított ki az állam, viszont az épület mindkét oldalán lévő házat (Diószegi Sámuel utca 18. és 22.) igen, és
- a kisajátított házakban élő bérlők kiköltöztetése.
2025 júniusában, a felülvizsgálat végén, a Képviselő-testületi döntés előtt 9 nappal, az Országgyűlés elfogadott egy másik törvényt, amelynek értelmében
- a Diószegi Sámuel utca 20. szám alatti ház is állami tulajdonba kerül,
- kitolódik a lakóházak állami tulajdonba kerülése 2025. július 9-ről 2026. június 30-ra,
- az állami tulajdonba kerülést követően a cserelakás felajánlására az államot és nem az Önkormányzatot jelöli ki a törvény,
- az állam 2027. július 31-ig ajánlhat fel cserelakást.
Ezek, az állam által hozott, magasabb szintű jogszabályi változások befolyásolják azokat a lépéseket, amelyeket a Józsefvárosi Önkormányzat tenni kívánt az állami kisajátítások kapcsán. A gyorsan változó jogszabályi környezet miatt a Vagyongazdálkodási tervnek tehát vannak olyan pontjai, amelyek már nem érvényesek. Megkezdtük a munkát annak érdekében, hogy a törvényhez való alkalmazkodás megtörténjen.
Az elfogadott Vagyongazdálkodási terv összefoglalója
A Vagyongazdálkodási terv központi eleme továbbra is a bérház- és bérlakásfejlesztési program. A felülvizsgálat helyben hagyja a Terv fő állítását: az állomány adottságait figyelembe véve, és külső anyagi források hiányában az önkormányzati lakásállomány megújításának egyetlen útja a meglévő ingatlanállomány minőségi átalakítása, a legrosszabb adottságú és állapotú épületek és lakások kiürítése és értékesítése, és az így nyert bevételből a többi önkormányzati épület és lakás felújítása.
A felülvizsgálat az Önkormányzat – az állami kisajátításokat követően, illetve a már kiürített bérházak értékesítése után megmaradó – 112 bérházát 5 kategóriába sorolja, mely meghatározza az egyes házak esetében a következő 4 év feladatait:
- Épületszerkezeti felújítás nem szükséges
- Felújítandó: Épületfelújítást igényel
- Funkcióváltásra javasolt
- Középtávon kiürítendő – épületkiürítés 2024 – 2029 között
- Hosszútávon kiürítendő – épületkiürítés 2030-tól
A Vagyongazdálkodási terv azzal számol, hogy 2029-re az önkormányzati bérlakásállomány 231 lakással fog csökkeni az önkormányzati bérházkiürítések, 253-mal pedig az állami kisajátítások következtében. A megszűnő lakott lakások száma összesen 249. A lakásállomány további csökkentését eredményezi majd a gazdaságosan nem felújítható, illetve bérbeadásra nem alkalmas társasházi lakások értékesítése. Mindezek alapján az önkormányzat lakásainak száma 2029-re várhatóan kb. 3350-3400-ra fog csökkenni a Vagyongazdálkodási terv megállapításai szerint.
A megmaradó lakásállomány azonban jelentősen jobb állapotú lesz: a Vagyongazdálkodási terv azzal számol, hogy az Önkormányzat párhuzamosan folytatja a felújítandó kategóriába sorolt épületek folyamatos, részleges felújítását és kiterjeszti a proaktív karbantartási tevékenységeit. Az üres lakások számának csökkentése érdekében évi 80-90 lakás felújítása szükséges. A lakásfelújítások során cél a lakások alapterületének és a lakószobák számának növelése, a komfort nélküli lakások komfortosítása, valamint a vizesedés megszüntetése.
A helyiséggazdálkodás alapvető célja – szemben az Önkormányzat lakáspolitikájával – a profitszerzés kell, hogy legyen. Ugyanakkor ezt a célkitűzést más szempontok is kiegészítik, hiszen a saját tulajdonú helyiségek fontos szerepet játszanak az Önkormányzat városfejlesztési céljainak előmozdításában, és – az ilyen típusú tevékenységet végző szervezetek támogatásán keresztül – kulturális és szociális törekvéseiben is. A helyiséggazdálkodás kihívása tehát e hármas célrendszerhez igazodó differenciált eszközök megteremtése és működtetése.
A helyiséggazdálkodás mérlege 2024-ben nagyjából 122 millió forint nyereség volt. Alapvető cél ennek növelése a hosszú távon hasznosításra megtartandó ingatlanok kihasználtságának növelésén, valamit az állomány kedvezőtlen összetételéből, korábbi bérbeadási gyakorlatokból származó veszteségek csökkentésén keresztül. A lakásokhoz hasonlóan itt is fontos az ingatlanportfólió tisztítása a bérbeadásra nem alkalmas helyiségek értékesítésén keresztül. Ezzel párhuzamosan feladat a helyiséggazdálkodás és a köztér megújítások, illetve negyed szintű fejlesztési törekvések összehangolása tematikus pályázatokon, illetve az önkormányzati feladatokhoz és célokhoz kapcsolódó szervezetek bevonzása a kedvezményes bérbeadási konstrukción keresztül.
A korlátozottan forgalomképes vagyonelemek közé tartozik minden az Önkormányzat tulajdonában álló, az Önkormányzat és az általa fenntartott, közfeladatot ellátó intézmény elhelyezését, valamint azok feladatellátását szolgáló épület, épületrész. Az Önkormányzat korlátozottan forgalomképes vagyonán végzett beruházásainak tükrözniük kell az Önkormányzat tágabb szociális, közösségi és szolgáltatásfejlesztési prioritásait. Az elmúlt években a legjelentősebb beruházások a Befogadó Óvodák programmal összhangban a Józsefvárosi Óvodák telephelyein történtek.
A 2029-ig tartó időszakban a legfontosabb cél a legrosszabb infrastrukturális adottságokkal rendelkező szociális ellátások, valamint a nagy ügyfélforgalmat és kifejezetten a rászorulók kiszolgálását végző ügyfélterek fejlesztése: így kiemelten a Gyermekek Átmeneti Otthona, a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat, az Idősek Átmeneti Otthona és az Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthona fizikai kialkításának javítása, továbbá az önkormányzati bérlők számára elérhető szolgáltatások fejlesztése az új lakhatási ügyfélszolgálat, valamint a Lakótér létrehozásán keresztül.
A Vagyongazdálkodási tervben másodlagos prioritást élveznek a közösségi, kulturális és ifjúsági intézmények fejlesztései, jellemzően kisebb léptékű beruházásokon keresztül, valamint további cél minden évben kisebb léptékű felújítások, fejlesztések megvalósítása az óvodákban és a bölcsődékben. Minden beruházás megvalósítása során cél az ingatlanok lehetőség szerinti akadálymentesítése az egyenlő hozzáférés biztosítása érdekében, valamint az ingatlan energetikai megújítása az ott dolgozók komfortérzetének javítása és a gazdaságos üzemeltetés érdekében.
A Vagyongazdálkodási tervet itt olvashatja el: https://jozsefvaros.hu/downloads/2022/05/vagyongazdalkodasi-terv-felulvizsgalat-2025-pdf-1.pdf?ver=20250626121605
További kérdése lenne a Vagyongazdálkodási tervvel kapcsolatban?
Lakáspolitikai és Vagyongazdálkodási Ügyosztály
1082 Budapest, Baross utca 63-67. III. em.További kérdése lenne a véleményezéssel kapcsolatban?