2023. november 30-án befejeződött a MORCZY program, hivatalos nevén Magdolna-Orczy Negyed szociális városrehabilitációs program.
A VEKOP-6.2.1-15 „A leromlott településrészeken élő alacsony státuszú lakosság életkörülményeinek javítása, társadalmi és fizikai rehabilitációja Budapesten” c. pályázati felhívás 2016 tavaszán került kiírásra. Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete 2016-ban döntött arról, hogy pályázatot nyújt be a pályázati felhívásra 2 milliárd Ft támogatási igénnyel. A pályázatot 2017 októberében elfogadták, a benne szereplő teljes műszaki és szociális tartalommal együtt.
A kedvező döntést követően 2018 februárjában Támogatási szerződés megkötésére került sor, melynek nyomán elkezdődött a projektfejlesztés első 1 éves, előkészítő szakasza. A programok megvalósítása 2019 augusztusában kezdődött el, és 2023. november 30-ig tartott.
Az akcióterület fejlesztésének átfogó célja a társadalmi-fizikai-gazdasági leszakadás megállítása, a kedvezőtlen folyamatok visszafordítása. A fő cél olyan fizikai és szociális környezet megteremtése, ahol biztonságosak a közterületek és közösségi terek, a minőségi lakásállomány, valamint a komplex, különböző célcsoportok igényeit szolgáló programok lehetővé teszik a helyi lakosság integrációját és életminőségük javulását.
A komplex városrehabilitációs program három alprogramból és 18 programelemből állt.
A kijelölt akcióterületen a három nagy programelem került meghatározásra:
- LP – Lakhatási Program
- FP – Foglalkoztatási és Gazdasági Program
- KP – Közbiztonsági és közterületi Program
A fejlesztési elképzelés, valamint a megvalósítandó célok kijelölése széleskörű partnerségi tevékenységen alapult. A projektgazda Budapest Főváros VIII. kerület Józsefváros Önkormányzata konzorciumi partnerei:
- Józsefváros Közösségeiért Nonprofit Zrt. (JKN),
- Józsefvárosi Szociális Szolgáltató és Gyermekjóléti Központ (JSzSzGyK),
- Moravcsik Alapítvány.
A projektmenedzsmentet a Rév8 Zrt. végezte, az épületek felújítási munkáit a JGK Zrt. bonyolította le.
A program során többek között megújult a Diószegi utca 7. és a Kőris utca 4/b épület, 180 lakásban történt ablakcsere, a Dankó utca 34. és Dankó utca 40. szám alatti épületek új hőszigetelést kaptak. Létrejött a Kőris utca 4/a üres telken egy közösségi kert, a Kálvária téren új sport- és játszóeszközöket telepítettek.
A szociális, képzési és foglalkoztatási programokkal több ezer itt lakó embert sikerült elérni. A felzárkóztató és képzési programok révén javult az itt élők gazdasági aktivitása, a közösségi programok segítették a társadalmi kohézió erősítését, és csökkentették a területi szegregáció mértékét. A két negyedben zajló társadalmi változások vizsgálatáról kérdőíves felmérés készült.
Ha szeretne részletesebben olvasni a programról, töltse le összefoglalónkat innen: vekop_20231021_bemutato-pdf .
A program a VEKOP-6.2.1-15-2016-00013-as projekt keretében került lebonyolításra.