Lezárult a II. János Pál pápa tér fejlesztéséről szóló lakossági egyeztetés. Most megismerhetik a folyamat során készített javaslatcsomagot, és összefoglaljuk, mi várható a téren a közeljövőben.
Mi volt a lakossági egyeztetési folyamat célja?
A Józsefvárosi Önkormányzat – együttműködésben a park tulajdonosával, a Fővárosi Önkormányzattal -, szerette volna megismerni a teret használó csoportok igényeit, hogy ez alapján tudja megújítani a parkot. Az Önkormányzat célja egy olyan park létrehozása, amelyben mindenki otthon érzi magát és amelyben a józsefvárosiak egymást és a teret tiszteletben tartva, a zöldfelületeket óvva tudják a számukra kedves tevékenységeket végezni.
Mi történt a lakossági egyeztetés során?
- Az igények és tapasztalatok megismerésének érdekében a jövőbeli fejlesztéseket egy igényfelmérés előzte meg, amelyben több mint 450 fő vett részt.
- A folyamatot a Józsefvárosi Önkormányzat Közösségi Részvételi Irodája koordinálta.
- A folyamat részeként kérdőíves igényfelmérést és lakossági fórumot tartottunk, valamint forgalomszámlálást végeztünk. Ezek részletes összefoglalóját ide kattintva lehet olvasni.
- A folyamat által megismert igényekből és javaslatokból egy kerületi lakosokból, valamint a kerületi és fővárosi önkormányzat illetékeseiből álló lakossági-szakértői munkacsoport konkrét javaslatokat és prioritásokat fogalmazott meg a park fejlesztésével kapcsolatban rövid, közép és hosszú távon.
- Az igényfelmérés, a lakossági fórum, valamint a munkacsoportban megfogalmazott igények, prioritások és javaslatok alapján a Közösségi Részvételi Iroda munkatársai – együttműködésben a kerületi és fővárosi illetékesekkel – összeállítottak egy javaslatcsomagot a II. János Pál pápa tér fejlesztési irányairól.
A javaslatcsomag ide kattintva olvasható.
Miről szól a javaslatcsomag?
A javaslatcsomag a társadalmi egyeztetés során megfogalmazott több mint 600 javaslat alapján három részből áll: 1) a park kutyabarát fejlesztése, 2) kisebb léptékű fejlesztések, 3) nagyobb léptékű és hosszabb távú fejlesztések.
A lakossági-szakértő munkacsoport konkrét javaslatot fogalmazott meg
- az integrált park kialakításával és bevezetésével,
- a park működésével és házirendjével, valamint
- a lehetséges vendéglátó tevékenységgel kapcsolatos fejlesztési irányokról.
Emellett a javaslatcsomag kitér a karbantartással és a fenntartás minőségével kapcsolatos visszajelzésekre is.
Mit szeretnének leginkább a parkhasználók?
Az igényfelmérés és a munkacsoport alapján egyértelmű, hogy a II. János Pál pápa tér használóinak legfőbb igénye, hogy
- a fejlesztések helyett, illetve azok mellett javuljon a fenntartás minősége és a karbantartás rendszeressége,
- valamint kiemelten fontos elvárás, hogy minden parkban történő fejlesztés vagy beavatkozás kapcsán a zöldterületek védelme legyen az elsődleges szempont.
Mi történik a javaslatcsomaggal?
A javaslatcsomagot a lakossági munkacsoport, valamint a kerületi és fővárosi illetékesek véleményezése után eljuttatjuk a két önkormányzat döntéshozóinak, akik ez alapján tudják meghozni a pénzügyi döntéseket a parkban történő beavatkozásokról és azok időzítéséről. Jelenleg a kisebb léptékű fejlesztésekről tudunk részletesen beszámolni.
Milyen fejlesztések valósulnak meg a közeljövőben a II. János Pál pápa téren?
Két nagyobb léptékű fejlesztés előkészítése és megvalósítása már elkezdődött a Fővárosi Önkormányzat és a Józsefvárosi Önkormányzat megbízásából:
- elkezdődött az új nyilvános illemhely kivitelezése, amit a 2020-as fővárosi részvételi költségvetésben szavaztak meg a budapestiek,
- folyamatban van a tér gyepesítése és az ehhez szükséges öntözőrendszer kiépítésének előkészítése és tervezése, amelynek első ütemét 2024 első felében tervezi a két önkormányzat megvalósítani és amely előfeltétele annak, hogy a teret később integrált parkként tudja használni a lakosság.
Az öntözőrendszer első ütemének kiépítését és a gyepesítést követően kezdődik majd el a II. János Pál pápa tér mint integrált park tesztidőszaka, amely a lakossági egyeztetési folyamat eredményeként az alábbi felosztással valósul meg. Az integrált park tesztidőszakának pontos részleteiről, az utánkövetés módjáról tájékoztatni fogjuk a parkhasználókat.
A lakossági egyeztetési folyamat eredményeként az alábbi kutyabarát fejlesztések valósulnak meg a közeljövőben részben a józsefvárosi részvételi költségvetésen nyertes a II. János Pál pápa tér kutyabarát fejlesztése című ötlet 10 millió forintos keretösszegéből, részben más forrásból:
- 20 db új, nagyobb űrmértékű, madárbiztos, csikktartóval ellátott hulladékgyűjtő edényt helyezünk ki a park területén régi, kisebb űrmértékű hulladékgyűjtő edények helyett;
- 1 db új, kutyaitatóval ellátott ivókútat helyezünk ki;
- fejlesztjük a térfigyelő kamerarendszert;
- áthelyezzük a kutyafuttató jelenleg futókörre nyíló kapuját. Az új, zsilipes kapu a most épülő új nyilvános illemhely mellett lesz, így remélhetőleg kevesebb nézeteltérés alakul ki a futópályát és a kutyafuttatót használók között.
- Az új kapu kialakítását követően a kutyafuttató köves talajának vékonyítására is sor kerül, hogy kényelmesebb legyen a használat.
- A téren a kerítésen belül található csőszházat (ami ma nyilvános vécéként üzemel) közösségi művészeti alkotás keretében fel fogjuk díszíteni.
A parkot érintő hosszú távú fejlesztésekkel kapcsolatos döntések előkészítése jelenleg is zajlik. A döntéshozók javaslatcsomag ismeretében, azt figyelembe véve döntenek a park jövőjét érintő kérdésekben. A döntésekről tájékoztatjuk a lakosságot.
Ha nem szeretne lemaradni a II. János Pál pápa tér fejlesztésével kapcsolatos hírekről, iratkozzon fel hírlevelünkre.
További információ
Józsefvárosi Önkormányzat Közösségi Részvételi Iroda
+36 1/459-2139
reszvetel@jozsefvaros.hu