2024. március 9. és április 29. között hétalkalmas közösségi tervezési folyamat során terveztük meg a Vajda Péter közösségi kertet az érdeklődőkkel közösen. Ez alatt az idő alatt kialakult egy új, formálódó közösség is, amelyhez még lehet csatlakozni. A tervezői műhelyt a Közösségi Részvételi Iroda szervezte, együttműködve a Rév8 csapatával.
A 2023-as részvételi költségvetés egyik nyertes ötlete volt, hogy hozzunk létre közösségi kertet a Vajda Péter Ének-zenei Általános és Sportiskola mögötti üres zöldterületen. Az ötlet a terület zöldfelületeinek rendezését, a közösségi kertészet lehetőségének megteremtését javasolta.
Az ötlet megvalósítását a környéken élő közösség bevonásával szerettük volna megvalósítani, ezért hétalkamas tervezőiműhely-sorozatot hirdettünk. A kerttervezői műhelyekre csatlakozott hozzánk Fonó Róbert dokufotós, aki végigfotózta a folyamatot. A műhelyek nemcsak a közösségi tervezésre, hanem a közösségben felmerülő felelősségi körökre, a jó példák megismerésére, a fenntartható gondolkodás tapasztalatba ültetésére és a közösség kialakulására fókuszáltak. A műhelyek végén úgynevezett házi feladatot kaptak a résztvevők a következő alkalom témájával kapcsolatban.
A műhelyeket megelőzően bejártuk közösen a területet, hogy könnyebben tudjunk közösen gondolkodni a kertről.
Az első alkalmon megismertük a józsefvárosi közösségi kerteket:
- velünk volt a Kőris kert képviseletében a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) közösségi kertjeiért felelős munkatársa Kertész Monika, aki egy új kert kialakulását mutatta be, és átfogóan mesélt nekünk az elmúlt évek közösségi kezdeményezéseiről,
- a Tolnai kertet a Rév8 munkatársa, Dorfinger Sarolta mutatta be a résztvevőknek,
- a Grundkertet pedig a Magdolna utcában található közösségi kert egyik koordinátora, Tóth-Mátyus Réka mutatta be nekünk,
- ezek után megismertük a Vajda Péter közösségi kertté váló terület adottságait, Bulath Janka, a Rév8 tervezője segítségével.
A második alkalmon belevágtunk a tervezésbe. A Rév8 munkatársai csatlakoztak hozzánk, és egy igazi közösségi tervezésre invitálták a jelenlévőket. A funkciók, az elemek, a hangulat, az elrendezés meghatározása mellett a nap végére négy terv jött létre. Miután megtaláltuk a közös pontokat, és a házi feladatot is kiosztottuk, a tervekből a következő alkalomra Janka kettő vázlatot varázsolt, amit aztán véleményezhettek a résztvevők.
A harmadik alkalom az előző héten elkészült tervek összefoglalásával indult, majd átbarangoltunk a közösségszervezés területére. Itt Réka a Grundkert egyik koordinátora kapcsolódott hozzánk, aki rengeteg tapasztalatával bővítette a gondolkodási folyamatunkat. Az alkalmon elsősorban a szabályrendszerről és a felelősségi körökről beszélgettünk, ami közösségi kert két alappillérére.
A húsvéti szünet után újult lendülettel vágtunk bele a negyedik műhelybe. Ezen a délutánon (mert közben a nap is egyre később kezdett már nyugodni térni), tovább eveztünk a felelősségi körök vizein, munkacsoportokat alakítottunk ki, és pár, a szabályzat megalkotásához elengedhetetlen eldöntendő kérdésről is szavaztunk (pl. hogy kik lehetnek kerttagok a jövőben). Majd a kemény munkát levezetve csatlakozott hozzánk Mark az Auróra Klímakertből, aki a fenntartható gondolkodásról tartott nekünk beszámolót.
Az ötödik alkalmon kimentünk a kert területére, ahol Janka és Saci a Rév8 csapatából bemutatta nekünk a két elkészült vázlattervet. Körbejártuk a területet, közösen elképzeltük, mi hol lesz, és egy hosszú beszélgetés eredményeképpen még az is eldőlt, hol lesz a közösségi tér.
A hatodik alkalmon a három, már meghatározott feladatkört (kertmester, közösségszervező, kapcsolattartó) beszéltük át, pontosítottuk, hogy kinek mi lesz a feladata. A résztvevők munkacsoportokat alakítottak. A végére lett egy vázlatos kertszabályzatunk, elméletben szerveztünk egy táncházat, és megfogalmaztuk a követendő szakmai elveket.
Az utolsó alkalmon Janka bemutatta a terveket. Robi kinyomtatta nekünk kedvenc képeit, így az alkalom úgy indult, hogy a közösség tagjai az asztal köré gyűlve kiválogattak kedvenc képeiket. Szinte nosztalgikus hangulatban hallgattuk Janka előadását a kertről, amelyet a közösség formál olyanra, amilyen lesz.
Csatlakoznál a közösséghez? Még nem késő! Minden hónap első hétfőjén nyilvános kertgyűlést tartunk, amíg a közösségi kert el nem készül. Gyere el, ismerd meg a Vajda Péter közösségi kert közösségét!
Első alkalom: 2024. június 3. 18:00, Vajda Péter közösségi kert (a kert a Bláthy parkból nyílik a Vajda Péter iskola felőli oldalon)
Facebook esemény ide kattintva elérhető.
Ismerd meg Józsefváros közösségi kertjeit összefoglalónk segítségével, amit ide kattintva olvashatsz el.
Kérdésed van?