Hogyan vesznek részt a fiatalok Józsefváros alakításában?

Utolsó frissítés: (Létrehozva: )

Hogyan vesznek részt a fiatalok Józsefváros alakításában?

A 2025/26-os tanévben két gyerek- és ifjúságrészvételi program valósult meg a Józsefvárosi Önkormányzat Közösségi Részvételi Irodájának szervezésében. 

Józsefvárosban 2023 óta különböző megoldásokkal próbáljuk bevonni a fiatalokat, gyerekeket, illetve a velük foglalkozó szakembereket és a szülőket a kerület alakításába, hogy Józsefváros minél inkább gyerekbarát legyen. Az első gyerekrészvételi folyamatok egy EU-s pályázatnak köszönhetően tudtuk megvalósítani (JÓKER projekt), amelynek bevált elemeit továbbfejlesztettük ebben a tanévben.

Józsefvárosi Ifjúsági Tanács (JIT)

Az előző tanévben működő Ifjúsági Fórumot továbbgondolva a polgármester ifjúságügyi tanácsadó testületeként hozta létre az Önkormányzat 2025 novemberében a JIT-et, amiben jelenleg 12 lelkes józsefvárosi fiatal vesz részt a Közösségi Részvételi Iroda munkatársának támogatásával.

A JIT-be nyilvános felhívás keretében toboroztunk tagokat, illetve az Ifjúsági Fórum korábbi tagjai közül többek is becsatlakoztak a JIT munkájába. Ebben az évben a tanács üléseit kettős cél vezette: tanulás az önkormányzati működésről és a hatékony érdekképviseletről, illetve részvétel az önkormányzati döntések előkészítésében, és a fiatalokat leginkább érintő kérdések napirendre vételében (javaslatok megfogalmazása a politika felé, illetve a Tiétek a Pálya közös koncepcionálása).  A Tanács összesen 6 ülést tartott, és a fiatalok az ülések között is tartották a kapcsolatot egymással. A fiatalok az ülések levezetésében és a témák összeállításában is szerephez jutottak. Minden ülésen volt egy “tanulós” szekció, melynek keretében a fiatalok maguk dönthették el, hogy milyen témáról szeretnének többet megtudni, illetve egy olyan blokk, amikor kerületi ügyeket véleményezhettek – ezt neveztük “beleszólásnak”. 

Tanulás

A közigazgatás működését még felnőttként is nehéz átlátni és megérteni, ezért az első alkalmakkor a JIT megismerkedett azzal, hogyan működik egy önkormányzat, mik azok a feladatok, amikben a Józsefvárosi Önkormányzat illetékes, és mi az, amiben a főváros vagy az állam. Közösen felfedeztük, hogy akár olyan egyszerűnek tűnő folyamatok, mint például egy utca a rendben tartása, hány hatáskört érintenek. Emellett tanultunk az önkormányzat, mint intézmény működéséről is, a politikusok és a hivatalnokok feladatairól. A tanácsi működésre való felkészítés jegyében egy másik alkalommal tanultunk az erőszakmentes kommunikáció és vitakultúra alapjairól meghívott szakemberekkel.  

Emellett ellátogatott hozzánk az önkormányzat kommunikációs vezetője, akivel megismerhettük a bonyolult kommunikációs folyamatokat, de tanultunk a gyerekjogokról is, a FiDo Ifjúsági Központba csapatának vezetésével.

Megismertük a részvételi költségvetést, amit a debreceni ifjúságügyi szervezet, az Alternatív Közösségek Egyesülete prezentált nekünk egy társasjátékkal, majd a Közösségi Részvételi Iroda munkatársával közösen ötleteltünk arról, hogy hogyan lehetne a felnőtt részvételi költségvetésből kiindulva fiataloknak szóló részvételi költségvetési folyamatot indítanunk. Ez a tudás később különösen hasznos volt, hiszen az Önkormányzat ősszel tervezi egy ilyen részvételi folyamat elindítását, amelyet a JIT tagjainak bevonásával dolgozott ki a Közösségi Részvételi Iroda. 

Beleszólás 

A JIT egyik legfontosabb idei feladata az volt, hogy részt vegyen az Önkormányzat Gyerekbarát Koncepciójának felülvizsgálatában. Ennek érdekében ellátogatott hozzánk a Hintalovon Gyermekjogi  Alapítvány, amely a koncepció megalkotásához szükséges felmérést végzi. A kérdéseket és magát a véleményezés folyamatát közösen alakítottuk.

Ha szeretnéd, akkor te is beleszólhatsz abba, hogy hogyan lehet igazán gyerekbarát a Józsefvárosi Önkormányzat. Mondd el a véleményedet július 31-ig!

Közösen terveztük meg a 2026 szeptemberben elinduló gyerek és ifjúságrészvételi költségvetést, aminek a Tiétek a pálya! nevet adtuk. Átbeszéltük a JIT szerepét a folyamatban, és megállapodtunk abban, hogy JIT ellenőrző bizottságként fog működni, hogy a gyerekrészvételiség ténylegesen meg tudjon valósulni a teljes folyamatban. 

Az önkormányzat társadalmi egyeztetései közül idén a rövidtávú szálláskiadás tervezett szigorítását közösen véleményezte a JIT, és javaslatokat fogalmazott meg.

Emellett közvetlenül is találkozhattak a fiatalok a döntéshozókkal:Udvarhelyi Tessza társadalompolitikáért és társadalmi kapcsolatokért felelős alpolgármesterrel kétszer volt a tanács vendége, és beszámolt arról, hogy a tavalyi évben az Ifjúsági Fórum által megfogalmazott kérések, javaslatok közül mit épített be az Önkormányzat a munkájába.  A tanács utolsó ülésén Udvarhelyi Tessza és Sátly Balázs alpolgármester is jelen volt, akiknek a tanácstagok  beszámoltak az éves munkájukról, illetve megfogalmazták a tanács kéréseit a döntéshozók felé, akik konkrét vállalásokat is tettek a JIT számára a következő időszakra.

Egy, az Ifjúsági Fórum által megfogalmazott kérés hamarosan meg is valósul. Még 2025 végén kérték a fórumtagok, hogy legyenek a játszótereken kihelyezett, mindenki számára elérhető játékok és sporteszközök. Ezek idén júliustól három játszótéren lesznek elérhetők. 

A “tanulás” és “beleszólás” mellett a tanács szervezeti működéséről is egyeztettünk. Kialakítottuk a politikusi találkozók rendszerét, illetve a saját etikai kódexünket, és kommunikációs szabályzatunkat.

A JIT most nyári szünetet tart, de a következő tanévben is folytatja a munkáját.Szeretnél te is csatlakozni a JIT-hez és beleszólni a téged érintő döntésekbe? Jelentkezz:

  •  ha Józsefvárosban élsz vagy itt tanulsz,
  • már elmúltál 14 éves, de a 20. életévedet még nem töltötted be? 

Jelentkezés itt! 

Kell Egy Csapat! (KECS)

A Kell Egy Csapat! pályázatot az önkormányzat azzal a céllal hozta létre, hogy erősítse a józsefvárosi fiatalok közösségi aktivitását, és lehetőséget adjon számukra saját ötleteik megvalósítására. A kezdeményezés arra ösztönzi a fiatalokat, hogy aktívan alakítsák környezetüket, miközben fejlődik együttműködési készségük, kreativitásuk és felelősségvállalásuk is. 

A Kell Egy Csapat! pályázatra 2025. november 11-ig jelentkezhettek saját ötleteikkel a józsefvárosi fiatalok 4 fős csapatokban. 

A Kell Egy Csapat! pályázaton nyertes csapatok március 12-én, a Füvészkertben vehették át okleveleiket Udvarhelyi Tessza alpolgármestertől. 

A nyertes csapatok és programjaik (részletesen itt tudod megnézni őket): 

  • Csak a Vajda! Vajda Péter Ének-zenei Általános és Sportiskola 

Két osztályközösség összekovácsolása a Csodák Palotájában, játékos tanulással egybekötve.

  • JEGYMIÁI 8. osztály Józsefvárosi Egységes Módszertani Intézet és Általános Iskola 
  1. program: Főző workshop szervezése, közös főzés kicsiknek és nagyoknak, majd egy nagy lakoma.
  2. program: Rajzverseny szervezése, a győztes alkotásokból puzzle készül, amivel az egész iskola játszhat.
  • Láthatatlan írók. Láthatatlan Tanoda

Bábszínházi előadás szervezése, közös dekoráció és nasik készítése. A program a tanoda minden tagjának szólt! 

  • Turbó Team. Kesztyűgyár Közösségi Ház

Közös gokartozás, majd pizzázás. 

  • MándyMood. BKSZC Mándy Iván Szakképző Iskola és Szakiskola

Az iskola udvarának közös zöldítése.

  • Bárczi Bajnokai. Budapesti Bárczi Gusztáv Óvoda, Általános Iskola és Készségfejlesztő Iskola 

Farsangi mulatság szervezése, sok tánccal és egészséges életmódra oktatással: vattacukor eszegetés, és fogmosás gyakorlás. 

  • 6.b. Molnár Ferenc Magyar–Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola 

Kidobós “verseny” a 9. kerületi Molnár Ferenc Általános iskolával. Majd a nagy megmérettetést megünnepelve látogatás az Eleven-parkba, ahol rengeteg csúszdás élménye lett az osztálynak.

  • Fejvadászok. Deák Diák Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium 

Margit szigeten városismereti játék, piknik a zenélő szökőkútnál, majd közös fagyizás.

  • Fenevadon. Deák Diák Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium 

Kirándulás a Budakeszi Vadasparkba és a mellette található kalandparkba. 

  • Fenszi. Ferenczy Noémi Középiskolai Leánykollégium 

A Büszkeség és balítélet színházi adaptációjának megnézése, majd közös feldolgozása.

2026. június végéig 10 projekt tudott megvalósulni, összesen 517 fiatal részvételével. 

Köszönjük nektek a programban való részvételt! 

2026 szeptemberében indul az eddigi legnagyobb gyerekrészvételi folyamatunk, a Tiétek a Pálya! Ez a gyerekrészvételi költségvetés megújult formája lesz, amire minden 14-20 év közötti józsefvárosi fiatal csapatokban beadhat olyan ötletet, amit ők is valósítanak majd meg. Ezeket az ötleteket egy nyílt szavazáson választják ki a józsefvárosiak, a megvalósítást pedig a szükséges eszközökkel és mentorálással támogatjuk! 

Weboldalainkon sütiket és egyéb internetes technológiákat használunk azért, hogy jobbá tegyük a böngészési élményt. Kérjük, hogy olvassa és fogadja el adatvédelmi tájékoztatónkat.!