A Józsefvárosi Önkormányzat 2023. március 16. és szeptember 30. között ebösszeírást tartott. A kutyatulajdonosok az állatvédelmi törvényben előírt kötelező adatszolgáltatás mellett kutyás igényfelmérő űrlapot is kitölthettek elektronikusan vagy papír alapon. Az igényfelmérőt 162 józsefvárosi kutyatulajdonos töltötte ki.
A kérdőív segítségével a kerületi kutyatulajdonosok kutyasétáltatással kapcsolatos szokásairól és igényeiről tájékozódott a Közösségi Részvételi Iroda. Az igényfelmérésre érkezett válaszokból kirajzolódnak a kerületi kutyás közösség problémái, a kutyafuttatók fenntartásával kapcsolatos hiányosságok, melyek összekapcsolódnak a kerületben jelen lévő komplex problémákkal. Emellett a válaszadók számos javaslatot is megfogalmaztak az aktuális helyzet javítására. Legutóbb 2020-ban zajlott ehhez hasonló igényfelmérés.
A kerületi kutyatulajdonosok visszajelzései alapján sokféle fejlesztés valósult meg az elmúlt években, 2021-es összefoglalónk itt olvasható.
Kutyafuttató használat a józsefvárosi kutyatulajdonosok körében
A kutyatulajdonosokat arról kérdeztük, járnak-e kutyafuttatóba a kutyájukkal. A válaszadók 60,5%-a jár kutyájával kutyafuttatóba, míg 39,5%-uk nem veszi igénybe ezeket.
Megkérdeztük azt is, hogy miért nem járnak kutyafuttatóba. A leggyakoribb visszajelzés, hogy ezek mérete alkalmatlan a kutyák lefárasztására, illetve koszosak, elhanyagoltak, ezért magas a fertőzésveszély. Sokan említik az agresszív, szocializálatlan kutyákat, akik miatt nem lehet használni a futtatókat. A legtöbben inkább az utcán sétáltatják kutyájukat, vagy más kerület parkjaiba járnak át.
Mennyire vannak megelégedve a kutyafuttatókkal használóik?
A kitöltőket arra kértük, hogy jelöljék meg futtatónként, hogy melyiket milyen gyakran használják és az általuk leggyakrabban használtat különböző szempontok szerint (tisztaság, felszereltség, kukák ürítése, tájékoztatás) értékeljék is és tegyenek javaslatot a fejlesztésükre.
A Fővárosi Önkormányzat fenntartásában üzemelő kutyafuttatók (II. János Pál pápa és Ludovika téri) esetében a használók többsége egyik szempontból sem volt elégedett a szolgáltatással. A II. János Pál pápa tér fejlesztésére tett javaslatok egy része a 2022-es részvételi költségvetésben nyertes a “II. János Pál pápa tér kutyabarát fejlesztése” című ötlet megvalósításának is része. A fejlesztésekről szóló lakossági egyeztetés már lezárult, arról, hogy mi fog történni a téren itt olvashatnak.
A kerületi fenntartású kutyafuttatók esetében szintén általános visszajelzés, hogy a használók inkább nincsenek megelégedve a tisztasággal és felszereltséggel, míg kicsit magasabbra értékelik a kukák ürítését és a tájékoztatást.
A futtatókat minden munkanapon (a Stróbl Alajos és Tisztes utcai futtatókat 3 naponta) takarítják a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ kollégái. Ez a kukák ürítését és a területen található szemét összeszedését jelenti.
Minden héten csütörtökön magasnyomású takarítógép segítségével egy probiotikus szerrel fertőtlenítik a területeket. Ez nem csak bontja a kártékony anyagokat, de illatosított is, így igen hatékonyan tisztítja a kutyafuttató talaját, megakadályozza az esetleges fertőzéseket és kényelmes használatot biztosít a gazdiknak is. Ehhez kiegészítésként, tavasztól őszig havonta egyszer, illetve fél évente egy alkalommal környezet-és állatbarát, egészségre nem ártalmas, nem mérgező, szagtalanító fertőtlenítő granulátom-pelyhet – fermentált korpát, és zeolit készítményeket – szórnak szét a kutyafuttatók területén kollégáink. Amennyiben a takarítással és a karbantartással kapcsolatban problémát észlel, kérjük keresse a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Városüzemeltetési Igazgatóságát: Telefon: 06-1-782-3537 E-mail: varosuzemeltetes@jgk.hu vagy tegyen bejelentést a Józsefváros applikáción! |
Az igényfelméréssel párhuzamosan a Józsefvárosi Gazdálkodási központ Zrt. munkatársai folyamatosan valósítják meg az idei évre ütemezett karbantartási feladatokat. Több futtatóban kiépült zsilipes kapu, megvalósult a talaj rendezése, belátásgátló került felszerelésre, a Kálvária téri futtatóban pedig egy esőbeálló is épült. Még az idei évben több futtatóba kerül új – kutyaürülék-gyűjtő zacskó tárolására alkalmas – szemetes, pad, kutyás ügyességi játék, a bull típusú kutyák lemozgatására alkalmas “lógaszkodó játék” és új ivókút épül, vagy a meglévő, elavult ivókutak cseréje valósul meg. Ez összhangban van a használók visszajelzéseivel, bízunk benne, hogy a munkálatok végével már modernebb, az igényeket kielégítő futtatókba térhetnek vissza a gazdák és kutyák.
Az igényfelmérést kitöltők általános kérése a kutyafuttatók világításának fejlesztése, hiszen sok helyen ezt egyedül a környező utcák közvilágítása biztosítja, ami sokszor a terület egészének biztonságos használatát nem teszi lehetővé az esti órákban.
Az új Tömő utcai kutyafuttató területén napelemes kandeláber biztosítja majd a világítást, amelynek telepítéséhez és üzemeltetéséhez kapcsolódó tapasztalatok levonása után lehetséges más futtatók esetében is megvizsgálni a fejlesztés lehetőségét.
Kutyával parkokban?
A tervezett kutyabarát Koszorú u. 26 saroktelek átalakítása kapcsán arról is megkérdeztük a kerületi kutyatulajdonosokat, hogy támogatnák-e, és ha igen mely Józsefvárosi parkokban tennék lehetővé a kutyás használatot is.
A kitöltők döntő többsége támogatná, hogy legyen olyan park a kerületben, ahol pórázon lehet kutyával időt tölteni. Legnagyobb arányban a Mátyás és Kálvária tereket javasolták megnyitásra. Ezeken a helyszíneken az ott feladatot ellátó kerületőrök segíthetnék a problémamentes használatot. Sokan kérik az Orczy park kutyázhatóvá tételét, amely azonban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem fenntartásában van, így annak házirendjét az önkormányzat nem tudja módosítani. A kerületi fenntartású parkok házirendjének módosítása az önkormányzat Városüzemeltetési, Közösségfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottságának hatáskörébe tartozik.
Azt is megkérdeztük a kitöltőktől, hogy támogatnák-e Józsefvárosban integrált park (olyan közös használatú közterület, amelynek kijelölt részein póráz nélkül is lehetne kutyával tartózkodni) kialakítását. A válaszadók 80%-a támogatná és – a Fővárosi és kerületi önkormányzat törekvéseivel összhangban – legnagyobb arányban a II. János Pál pápa téren javasolják az új szabályzat kipróbálását.
A II. János Pál pápa tér integrált használatát 2024-ben tesztelhetik a lakosok. A lakossági egyeztetés eredményeként alábbi térkép alapján változik meg a térhasználat.
Mitől lesz kevesebb kutyaürülék Józsefváros közterületein?
Az igényfelmérést kitöltők több mint 80%-a tud róla, hogy a kerületben ingyenesen igényelhetnek havi 100 db kutyapiszok gyűjtő-zacskót. Ehhez hasonló arányban a kitöltők mind a kutyafuttatókban, mind azon kívül mindig felszedik kutyájuk után az ürüléket. 74%-uk más kutyák után is felszedték már az ott hagyott piszkot, 66%-uk pedig más gazdákat is figyelmeztetett már erre.
Az “Ön szerint mire lenne szükség, hogy a kutyatulajdonosok gyakrabban felszedjék a kutyájuk után az ürülékét?” kérdésre az alábbi sorrendben jelölték meg a lehetséges lépések támogatását.
- A kutyatulajdonosok felelős állattartás oktatása
- A kutyaürülék otthagyásának gyakoribb büntetése
- Közterületeken elhelyezett kutyaürülék-zacskó tároló dobozok
- A kutyaürülék-zacskó hiánya esetén a kutyatulajdonos büntetése
- Ingyenes lebomló zacskó biztosítása
- Több, speciális kutyaürülék-gyűjtő kuka
- Több kutyaürülék-zacskó átvevőpont
A “Pápa téri kutyások” kezdeményezését segítve a Közösségi Részvételi Iroda rendszeresen szervez “Szedd össze magad!” akciónapokat, amelyek során a kerület utcáin táblákkal és festéssel kérjük a kutyatartókat a kutyapiszok felszedésére. Ilyen táblákat a Közösségi Részvételi Irodától a reszvetel@jozsefvaros.hu email címen lehet igényelni.
“Tréner a futtatóban” program folytatása
A “Tréner a futtatóban” program kapcsán is kérdeztük a kitöltőket, hogy az elsőként 2022-ben, majd 2023-ban is meghirdetett ingyenes képzési lehetőségről is kapjunk visszajelzést. A Tréner a futtatóban program minden józsefvárosi kutyafuttatóban elérhető volt, jelentkezést követően képzett trénerek tartottak foglalkozást az érdeklődő gazdiknak a városi kutyatartás szabályairól, alap engedelmességről, magatartási problémák kezeléséről.
A kitöltők 58%-a hallott már a programról, és 28 fő részt is vett a képzésen. A “Részt venne ingyenes kutyás képzésen a józsefvárosi futtatókban?” kérdésre a kitöltők 66%-a válaszolt igennel.
A 2023-as programra már lezárult a regisztráció, de a visszajelzések és a program értékelése alapján keressük annak a lehetőségét, hogy a kerületi kutyatulajdonosok rendelkezésére álló képzés rendszeressé váljon.
Mit lehetne fejleszteni még?
A kérdőív végén arra kértük a használókat, hogy tegyenek további javaslatokat olyan kutyás szolgáltatásokra, amelyekre nem tért ki az igényfelmérés.
Program:
- Kutyás találkozók (a 2022-es részvételi költségvetésben nyertes “Kutyás közösségfejlesztő programok szervezése” című ötlet keretében szerveződött kutyás találkozó)
- Állattartás oktatás óvodákban, általános és középiskolákban (a 2022-es részvételi költségvetésben nyertes “Kutyás közösségfejlesztő programok szervezése” című ötlet keretében két csarnok negyedi óvodában lesz ilyen oktató program)
- Örökbefogadó napok
- Kifejezetten agresszív kutyákra szabott tréningek
- Szervezett kutyás kirándulás
Szolgáltatás:
- Kutyamosó szolgáltatás
- Ivartalanítás támogatása
- Támogatott kerületi állatorvos
- Támogatott kutyanapközi
- Éjszakai állatorvosi szolgáltatás
- Állatbántalmazást, vagy sérült, kóborló állatot be lehessen jelenteni valahol
- Ingyenes egészségügyi szűrővizsgálat kutyáknak
Szabályozás:
- Ebadó
- Kutyás járőrszolgálat
- Külföldiek informálása a szabályokról
- Regisztrált kutyatartó státusz, amivel a parkok igénybe vehetőek
- Rendszeres tájékoztatás a kiszabott büntetésekről
Fejlesztés:
- Közösségi kertek legyenek látogathatóak kutyával
- Kisgyerekes-kutyás park
- Kutyabarát élelmiszerboltok, piacok (a kerületi kutyabarát helyekről itt található egy gyűjtés)
- Kutyás vizes játszótér
- Kutyabarát strand
- “Kutyás állomás”-ok kialakítása, ahol labdát, zacskót, üzenetet hagyhatnak egymásnak a kutyások
- KutyaWC-k kialakítása
- Kutyás applikáció, amiben látható, hogy éppen milyen kutya van a futtatóban
Ezek mellett az igényfelmérést kitöltők felhívják a figyelmet arra, hogy a téli időszakban a JGK Zrt. munkatársai ne sóval csúszásmentesítsék a közterületeket. Ezeknek a munkálatoknak az elvégzésére már a tavalyi évben is környezetbarát kálcium-kloridot, zeolitot, valamint zöldsziget keveréket használt a JGK Zrt.
A kitöltők kérik azt is, hogy allergia-szezonban a toklász irtás időben és tervezetten történjen meg a kutyafuttatókban.
Az igényfelmérés eredményeit, a fejlesztési javaslatokat a Közösségi Részvételi Iroda továbbítja a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt. és a Városüzemeltetési és Zöldprogram Iroda illetékes munkatársainak.
Városüzemeltetési és Zöldprogram Iroda
1082 Budapest, Baross u. 63-67. III. em. 307.Köszönjük mindenkinek a kitöltést!
Amennyiben szeretne mindig időben értesülni a kerület kutyabarát fejlesztéseiről, iratkozzon fel kutyás hírlevelünkre!