Ünnepeljük meg és adjuk át közösen a Dirnfeld Janka teret, egy újabb női józsefvárosi közterületet!

Utolsó frissítés: (Létrehozva: )

Adjuk át közösen a Dirnfeld Janka teret!

A Józsefvárosi Önkormányzatnak 2020 óta kiemelt célja, hogy minél több nőről nevezzen el közterületet. Ezért a Józsefvárosi Önkormányzat kezdeményezésére a Práter utca és a Szigony utca találkozásánál elhelyezkedő, frissen felújított közterületet a Fővárosi Önkormányzat Dirnfeld Jankáról nevezte el.

Mikor? 2024. október 22. 16:00-17:00

Hol? Szigony utca és Práter utca találkozásánál

Milyen eseményekre számíthattok?

  • Beszédet mond Dr. Udvarhelyi Éva Tessza alpolgármester
  • Slammel Perei Vivien (PiSlam) slam poetry előadó
  • Zenél Okos Viola énekes, előadóművész

Ki is volt Dirnfeld Janka?

Dirnfeld Janka, az 1904-ben alapított Feministák Egyesületének oszlopos választmányi tagja a Népszínház utca 21. szám alatt lakott. Az egyesület titkáraként egyik fő szervezője volt az 1913-as budapesti Nemzetközi Női Választójogi Kongresszusnak.

A mozgalom tagjaként küzdött azért, hogy a férfiak és a nők egyenlő feltételek mellett dolgozhassanak, a politikai, társadalmi és gazdasági egyenjogúságért, ahogyan az anya- és a gyermekvédelem feltételeinek jobbításáért is. Ahogy a Pesti Hírlap 1910. áprilisi száma írja, Dirnfeld Janka részletesen tárgyalta a nők választójoga érdekében indított mozgalmat és eredményeit.

A legkülönbözőbb iparágakat is bemutatta női perspektívából. Hangsúlyozta: minden mesterségre alkalmasak a nők. Rendszeresen publikált az első hazai feminista lapban: A Nő és a Társadalomban.

Testvérével együtt túlélte a holokausztot, majd a háború után segített újraszervezni a Feministák Egyesületét. Hosszú éveken át levelezett a magyar feminizmus megalapítójának is tartott, 1921-ben az USA-ba emigrált, később Nobel-békedíjra is jelölt Bédy-Schwimmer Rózsával.

Női közterületek Józsefvárosban

Józsefváros sokszínű, szolidáris, történelmére büszke kerület. Éppen ezért fájó hiány, hogy méltatlanul kevés a női utcanév a kerületben.

2020-ban Józsefvárosban a közel 150-ből csak 7 közterület: a Blaha Lujza tér, a Ludovika tér, a Lujza utca, a Magdolna utca, Magyarok Nagyasszonya tér, a Mária utca, a Márkus Emília utca viselt női nevet. Ezért döntöttünk úgy, hogy a kerületben még névtelen köztereket tiszteletre méltó nőkről nevezünk el, ezzel is kifejezve tiszteletünket és azt, hogy közös felelősségünk, hogy sem a történelemben, sem a jelenben ne merüljenek feledésbe a nők küzdelmei és sikerei. 2024-ben már 12 nőről elnevezett közterülete van Józsefvárosnak.

A Józsefvárosi Önkormányzat 2020 óta nőkről elnevezett tereiről itt olvashatsz:

Az új köztér elnevezések a lakosságot nem érintik, lakcímkártyát ezek miatt senkinek nem kell cserélnie.

Kérdésed van?

Közösségi Részvételi Iroda

1082 Budapest, Baross u. 63-67. fszt. 3/1. reszvetel@jozsefvaros.hu +36 1/459-2139 +36203739454 (pénteki napokon!)

Weboldalainkon sütiket és egyéb internetes technológiákat használunk azért, hogy jobbá tegyük a böngészési élményt. Kérjük, hogy olvassa és fogadja el adatvédelmi tájékoztatónkat.!